Zabezpieczenie zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
z zakresu nauk przyrodniczych

Termin realizacji: 01.12.2022 r. - 30.11.2024 r.

Wartość Projektu: 224 629,50 zł

Projekt „Zabezpieczenie zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego z zakresu nauk przyrodniczych” uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki, „Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych”.

Projekt ma na celu zabezpieczanie zbiorów bibliotecznych z zakresu nauk przyrodniczych a także etnologii i antropologii kultury przełomu XIX i XX wieku. Do celów szczegółowych projektu należy odkwaszenie, oprawa i zabezpieczenie a także konserwacja księgozbioru Biblioteki Instytutu Nauk Geologicznych UJ (ING UJ) (200 książek i broszur), Biblioteki Instytutu Etnologii i Antropologii Kultury UJ (IEiAK UJ) (100 książek i broszur), księgozbioru Biblioteki Jagiellońskiej (broszury: 300 – geografia, 400 – geologia, 700 – botanika, 220 – przyroda, 2980 – chemia). Łącznie zabezpieczonych zostanie 4900 obiektów bibliotecznych. Ponadto, w projekcie planuje się opracowanie zbiorów wytypowanych do konserwacji przez bibliotekę ING UJ oraz bibliotekę IEiAK UJ (łącznie 300 obiektów).  Prace renowacyjne zbiorów będą realizowane w Oddziale Zabezpieczenia Zbiorów BJ, prace związane z procesem odkwaszania będą prowadzone w Klinice Papieru BJ. Renowacja zbiorów przeprowadzona będzie przy użyciu tradycyjnych materiałów i technik introligatorskich i konserwatorskich gwarantujących utrzymanie historycznego księgozbioru w należytym stanie przez następne dziesięciolecia. Przeprowadzone prace pozwolą zapobiec dalszej degradacji i niszczeniu cennych zbiorów, co w przyszłości umożliwi kontynuowanie prac związanych z ich digitalizacją. Ponadto, opracowanie zbiorów z zakresu etnologii i geologii w Katalogu Bibliotek UJ pozwoli na zwiększenie dostępności do informacji o tych publikacjach, jak również umożliwi czytelnikom ich zamawianie poprzez katalog elektroniczny.

Dofinansowano ze środków budżetu państwa