Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osoby o specjalnych potrzebach

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osoby o specjalnych potrzebach

Osoby o specjalnych potrzebach

Link do Opisu dostępności Biblioteki Jagiellońskiej

Biblioteka dla osób z niepełnosprawnością ruchową

W nowym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej uwzględniono udogodnienia architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową:

  • przed biblioteką (wejście od ulicy Oleandry) znajduje się miejsce parkingowe,
  • do gmachu prowadzi podjazd zewnętrzny,
  • wejście dla czytelników nie ma progów,
  • wewnątrz budynku znajdują się platformy oraz windy,
  • na każdym piętrze znajduje się odpowiednio przystosowane zaplecze sanitarne.

Osoby z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy czytelnicy, muszą posiadać ważną kartę biblioteczną/aktywowaną legitymację studencką.

W przypadku chęci uzyskania pomocy prosimy o zgłoszenie się do pracownika ochrony dyżurującego na parterze.

Biblioteka dla osób z niepełnosprawnością wzrokową

W celu zwiększenia komfortu pracy, osobom z niepełnosprawnością wzrokową oddany jest do dyspozycji pokój do pracy indywidualnej w Czytelni Pracowników Nauki (I piętro, pok. 1117). Dyżurny bibliotekarz w Czytelni Pracowników Nauki udziela wszelkich potrzebnych informacji oraz wydaje klucz i dzieła zamówione z magazynu.

Korzystanie jest nieodpłatne i nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy/rezerwacje.

Czytelnicy mają tam możliwość skorzystania z komputera z klawiaturą Zoomtext, skanera oraz specjalistycznego oprogramowania:

  • ZoomText Magnifier/Reader

pozwala na płynne powiększenie obrazu od 1 do 36x oraz uwydatnianie wszystkiego co znajduje się na ekranie monitora komputerowego. Z jego pomocą można zmieniać kolory tła i czcionki, kontrast oraz jasność.

  • Window-Eyes

pozwala korzystać z komputera działającego pod systemem Windows. Osoba niewidoma korzysta z klawiatury w celu obsługi systemu i programów natomiast wszystkie powiadomienia i teksty są odczytywane przez syntezator mowy.

  • ABBY FineReader 14

umożliwia przeglądanie i edytowanie wszelkiego rodzaju dokumentów pochodzących z wersji papierowej, plików obrazów oraz plików pdf i konwertowanie ich na szeroką gamę edytowalnych formatów w tym formatów pakietu Microsoft Office.

Tłumacz Migam

Na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieje możliwość komunikacji w języku migowym. Można skorzystać z usługi tłumacza online lub, po uprzednim ustaleniu terminu, spotkać się z tłumaczem osobiście.
Więcej informacji o usłudze Tłumacz Migam można znaleźć na podstronie Centrum Dostępności UJ - Tłumaczenia na polski język migowy

Akademicka Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka zawiera ponad 12 tysięcy pozycji z różnych dziedzin wiedzy zaadaptowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Udostępnione książki są do pobrania online głównie w formie tekstowej. W pracach nad tworzeniem biblioteki brali udział informatycy DON UJ. Biblioteka jest rezultatem projektu „Edukacja, niepełnosprawność, informacja, technologia – likwidowanie barier w dostępie osób niepełnosprawnych do edukacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Link do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej

Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego

W Repozyturium UJ dostępne są publikacje zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, grafiki wypukłe oraz kolekcja wykładów zaadaptowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Link do zbioru zawierającego materiały przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach

 

Strona startowa Centrum Dostępności UJ (dawniej: Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ)