Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy w dostępie czasowym

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy i programy w dostępie czasowym

Bazy do testowania dostępne są z dowolnego komputera należącego do sieci Uniwersytetu Jagiellońskiego bez konieczności logowania się. Czytelnicy Biblioteki Jagiellońskiej mogą z nich korzystać na stanowiskach komputerowych w Czytelni Informacji Naukowej, Czytelni Pracowników Nauki, Czytelni Głównej za okazaniem ważnej karty bibliotecznej.

W przypadku wystąpienia problemów z dostępem do baz testowych prosimy kontaktować się z panem Markiem Krośniakiem, tel: 12 663 35 03, e-mail: marek.krosniak@uj.edu.pl

Chętnie zapoznamy się z Państwa opinią o tych bazach. Wszelkie uwagi dotyczące np. interfejsu, możliwości wyszukiwawczych, satysfakcji z uzyskanych wyników, prosimy kierować na adres e-mail: oinka@uj.edu.pl

Dostępy testowe do baz danych i produktów wspomagających nauczanie, udostępnianych przez Bibliotekę Medyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum, znajdują się na stronie Biblioteki Medycznej.

Ze względu na wymogi licencyjne zabronione jest masowe pobieranie zawartości baz (np. całych numerów czasopism) lub przekazywanie ich nieuprawnionym użytkownikom, a także użycie jakiegokolwiek programu do automatycznego pobierania plików.

Biblioteka Jagiellońska uzyskała dostęp testowy do obszernej kolekcji e-booków udostępnianych przez wydawnictwo De Gruyter.

Test potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

Obejmująca zarówno nauki społeczne i humanistyczne, jak również nauki przyrodnicze i ścisłe oraz technologię kolekcja zawiera ponad 160 000 e-booków wydawanych przez De Gruytera oraz wydawców partnerskich, w tym University Press Library (e-booki najbardziej prestiżowych wydawnictw uniwersyteckich na świecie, jak Harvard, Princeton, Stanford, Yale czy Edynburg).

E-booki są wolne od zabezpieczeń DRM, co pozwala na jednoczesne korzystanie z nich z dowolnego miejsca i o każdej porze bez ograniczenia liczby zapisywanych stron.

Istniejąca od 1749 roku firma De Gruyter słynie z wysokiego poziomu publikacji naukowych. Jako niezależne wydawnictwo akademickie wydaje rocznie ponad 1 500 książek i 16 000 artykułów w czasopismach należących do 30 obszarów tematycznych. Oferuje także około 80 baz danych i źródeł internetowych reprezentujących szeroki zakres dyscyplin.

więcej o

Biblioteka Jagiellońska uzyskała miesięczny dostęp testowy do baz HSTalks (Henry Stewart Talks Ltd):

  • Biomedical & Life Sciences Collection
  • Business & Management Collection

Test rozpocznie się 15 marca 2024 r.

więcej o

W Bibliotece Jagiellońskiej uruchomiony został  dostęp czasowy do wybranych baz wydawnictwa Oxford University Press. 
Test potrwa do 31 marca 2024 r.

Baza ta obejmuje dwa moduły: Max Planck Encyclopedia of Public International Law i Max Planck Encyclopedia of International Procedural Law. Zawierają one recenzowane artykuły wraz z bibliografią dotyczące wszystkich aspektów prawa międzynarodowego, stanowiąc ważne źródło wiedzy dla wykładowców, badaczy oraz studentów prawa.  

Bazę można przeszukiwać w trybie prostym poprzez autora i dziedzinę. W ramach wyszukiwania zaawansowanego dostępne są kryteria: autor/redaktor, tytuł, przeszukiwanie pełnego tekstu, data opublikowania, dziedzina i typ zawartości oraz operatory logiczne (AND, OR, NOT). Obie encyklopedie można przeszukiwać i przeglądać łącznie lub oddzielnie, stosując odpowiednie filtry.

więcej o

MPECCoL to baza zawierająca analityczne artykuły oferujące przegląd prawa konstytucyjnego w ujęciu porównawczym. Jej wyspecjalizowany profil tematyczny zapewnia dogłębne omówienie istoty, kształtu i ewolucji historycznej prawa konstytucyjnego w perspektywie globalnej. 

Wyszukiwanie w bazie możliwe jest według tematu, autora/redaktora, słowa lub frazy. W wyszukiwaniu zaawansowanym są do dyspozycji takie pola jak autor/współautor, data, tytuł, przeszukiwanie pełnego tekstu, temat oraz jurysdykcja. Można również wybrać typ przeszukiwanych tekstów - komentarze i analizy bądź hasła encyklopedyczne.

Baza MPECCoL jest połączona z Oxford Law Citator – nowoczesnym narzędziem wspomagającym, które między innymi zapewnia bezpośrednie linki do powiązanych treści w obrębie internetowych zasobów prawniczych Oxford University Press oraz w innych wartościowych źródłach.

Test potrwa do 31 marca 2024 r.

więcej o

Oxford Encyclopedia of EU Law, uzupełniana na bieżąco encyklopedia prawa unijnego, składa się ze 131 artykułów, które definiują, wyjaśniają i analizują kluczowe koncepcje prawne prawa UE w przystępny, lecz dogłębny sposób. To wysokiej jakości źródło internetowe jest kierowane do studentów, wykładowców i badaczy prawa Unii Europejskiej. Autorzy opracowali takie zagadnienia jak Cases, Wspólna Polityka Handlowa, ochrona konsumenta, ochrona danych, energia, środowisko, integracja europejska, zdrowie, instytucje, prawo pracy itd. 

Baza umożliwia wyszukiwanie proste poprzez autora i temat. Oferuje również możliwość wyszukiwania zaawansowanego poprzez: pełny tekst, datę opublikowania, autora, tytuł, bibliografię, dziedzinę i jurysdykcję. W wyszukiwaniu zaawansowanym jest możliwość używania operatorów logicznych (AND, OR, NOT).

Test potrwa do 31 marca 2024 r.

więcej o

Oxford Scholarly Authorities on International Law to baza skierowana do naukowców i praktyków zajmujących się międzynarodowym prawem publicznym. Zawiera ona pełnotekstowe wydania online wiodących na rynku prac referencyjnych i traktatów opublikowanych przez Oxford University Press, takich jak Oppenheim i Oxford Commentaries on International Law. 

Wszystkie tytuły są w pełni przeszukiwalne według tematu, tytułu i autora, a ponadto są powiązane za pośrednictwem Oxford Law Citator z odpowiednimi raportami spraw i artykułami we wszystkich internetowych zasobach prawniczych Oxford University Press.
Użytkownicy mogą przeglądać tytuły według autora i współtwórcy, tytułu i tematu, przeszukiwać pełny tekst każdego tytułu, poruszać się między tymi referencjami i opisami przypadków, jak również komentarzami i analizami.

Test potrwa do 31 marca 2024 r.

więcej o

Oxford Reference to obejmująca 25 różnych obszarów tematycznych baza online, która zawiera 2 miliony zdygitalizowanych haseł ze słowników, kompendiów i encyklopedii Oxford University Press.
Użytkownik ma możliwość wyszukania zarówno krótkich, ogólnych tekstów, jak i bardziej szczegółowych artykułów na specjalistyczne tematy.

Test potrwa do 31 marca 2024 r.

więcej o

The Oxford English Dictionary wydawnictwa Oxford University Press, uznawany za najbardziej wyczerpujący i metodyczny słownik historyczny języka angielskiego, zawiera definicje, etymologię, historię, fonetykę i zastosowanie ponad 500 000 słów i zwrotów ze wszystkich odmian geograficznych języka angielskiego oraz 3,5 miliona cytatów, począwszy od literatury klasycznej i specjalistycznych czasopism po scenariusze filmowe, teksty piosenek i posty w mediach społecznościowych.

Test potrwa do 31 marca 2024 r.

więcej o