Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240405
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa “Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”

Data: 05.04.2024 - 29.04.2024
Czas rozpoczęcia: wystawa czynna jest w godzinach otwarcia Biblioteki
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Wystawa “Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”

W dniach 5-29 kwietnia 2024 r. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie prezentowane będą książki Radosława Nowakowskiego – muzyka, bębniarza w zespole Osjan oraz twórcy książki niekonwencjonalnej.

Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Podczas ekspozycji zaprezentowane zostaną długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią.

Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla artysty najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

fotografia fragmentu ekspozycji

Wybrane na wystawę oryginalne eksponaty wchodzą w skład większej kolekcji, którą Biblioteka Jagiellońska otrzymała w 2021 roku od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera, także twórców i teoretyków liberatury. Dzięki temu darowi będzie można podziwiać różne warianty wydań poszczególnych tytułów.

Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuk i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Obecnie tylko szkoły artystyczne kultywują czarną sztukę i nie boją się eksperymentów.

Plakat promujący wystawę