Widok zawartości stron
Archiwum
Widok zawartości stron
Archiwum wydarzeń
„Franciszek Mirecki – sława i zapomnienie”
07.09.2022
Wystawa jest pierwszą tak kompletną, monograficzną wystawą poświęconą Franciszkowi Mireckiemu słynnemu, a dzisiaj zapomnianemu kompozytorowi. Ma na celu przypomnienie jego sylwetki jako jednego z pierwszych polskich kompozytorów, których twórczość zdobyła popularność i uznanie za granicą. Franciszek Mirecki był również wybitnym pedagogiem i twórcą edukacji muzycznej na ziemiach polskich.
więcej o „Franciszek Mirecki – sława i zapomnienie”
„Niech przemówią rękopisy”. Spuścizny naukowców w Bibliotece Jagiellońskiej
05.07.2022
Wystawa jest częścią zainicjowanego przez Uniwersytet w Poczdamie projektu „Przyszłość dziedzictwa kulturowego we współczesnej Europie”, realizowanego w ramach międzynarodowego programu Erasmus+. Projekt ten pozwolił na współpracę uniwersytetów z ośmiu europejskich miast – Aten, Bolonii, Bordeaux, Luxemburga, Kopenhagi, Krakowa, Poczdamu i Rygi oraz reprezentujących te miasta bibliotek narodowych, uniwersyteckich i miejskich.
więcej o „Niech przemówią rękopisy”. Spuścizny naukowców w Bibliotece Jagiellońskiej
Wystawa "Liberatura w Bibliotece Jagiellońskiej – dar od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera"
04.05.2022
Biblioteka Jagiellońska ma przyjemność zaprezentować na wystawie ponad 120 niezwykłych obiektów z liczącej pięćset dwadzieścia jeden egzemplarzy kolekcji, którą otrzymała w darze od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera w 2021 roku. Dzięki hojności darczyńców możemy się szczycić najpełniejszym zbiorem literatury totalnej. Wystawa odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
więcej o Wystawa "Liberatura w Bibliotece Jagiellońskiej – dar od Katarzyny Bazarnik i Zenona Fajfera"
Szanowni Państwo!
Promocja książki Radosława Kutego „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego” zostaje odwołana z powodu choroby prelegenta. O nowym terminie poinformujemy wkrótce.
21.04.2022
Biblioteka Jagiellońska oraz Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar” zapraszają na promocję książki Radosława Kutego „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego”, która odbędzie się 26 kwietnia 2022 roku o godz. 16:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3).
więcej o Szanowni Państwo! Promocja książki Radosława Kutego „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego” zostaje odwołana z powodu choroby prelegenta. O nowym terminie poinformujemy wkrótce.
Wystawa „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu”
31.03.2022
Muzyka symfoniczna jest jednym z najważniejszych nurtów w twórczości kompozytorskiej od epoki klasycyzmu, a więc od II połowy XVIII wieku. Do czasów obecnych stanowi ona zasadniczy trzon repertuaru instytucji filharmonicznych na całym świecie.
więcej o Wystawa „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu”
W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy
23.02.2022
W ten sposób upamiętniono postać żyjącego w latach 1849 – 1923 znakomitego brazylijskiego pisarza, prawnika, naukowca i polityka, który na początku XX wieku znacząco wspierał na arenie międzynarodowej dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, szczególnie podczas międzynarodowej konferencji pokojowej w Hadze w 1907 r.
więcej o W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy
"Pomiędzy" - wystawa autorskich papierów ręcznie czerpanych Ewy Rosiek-Buszko
14.01.2022
Słowo „Pomiędzy” definiuje warsztat artystki, który skupia się pomiędzy niezwykłym japońskim papierem washi – magicznie transparentnym i delikatnym, nad którym autorka wystawy pracowała w Japonii, a szorstkim i pozbawionym finezji papierem, który ręcznie czerpie od wielu lat w Polsce. Poszukując siły oddziaływania, stale dokonuje wyboru pomiędzy dużymi formatami a miniaturą.
więcej o "Pomiędzy" - wystawa autorskich papierów ręcznie czerpanych Ewy Rosiek-Buszko
Wystawa "Długotrwały Stan Przejściowy"
10.01.2022
Na wystawie prezentowanej w holu Biblioteki, można zobaczyć piętnaście fotografii Wojciecha Karlińskiego.
więcej o Wystawa "Długotrwały Stan Przejściowy"
Wystawa "Herby w Polsce i zasady ich konstruowania (XIII-XVIII wiek; XX-XXI wiek)"
04.11.2021
Wystawa poświęcona jest polskiej heraldyce od średniowiecza do czasów współczesnych. Jej celem jest zaprezentowanie procesu powstawania herbów, ukazanie ich roli, a także zasad ich tworzenia oraz obecnych reguł ich konstruowania.
więcej o Wystawa "Herby w Polsce i zasady ich konstruowania (XIII-XVIII wiek; XX-XXI wiek)"
Wystawa "Wszystkie Pani listy..." Rahel Varnhagen i kolekcja Varnhagena
06.10.2021
250. rocznica urodzin Rahel Levin, po mężu Varnhagen, stała się dla Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Biblioteki Jagiellońskiej, Towarzystwa im. Varnhagenów oraz Instytutu Języka i Literatury Niemieckiej Uniwersytetu w Kolonii okazją do zorganizowania wystawy oraz konferencji naukowej poświęconej twórczości tej żydowsko-niemieckiej intelektualistki.
więcej o Wystawa "Wszystkie Pani listy..." Rahel Varnhagen i kolekcja Varnhagena