Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2024

20240423
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Wydawnictwem Bo.wiem i Biblioteką Jagiellońską

Data: 23.04.2024
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska (wejście od ul. Oleandry 3)
Organizator: Wydawnictwo Bo.wiem, Biblioteka Jagiellońska
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich z Wydawnictwem Bo.wiem i Biblioteką Jagiellońską

23 kwietnia 2024 Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Bo.wiem zapraszają na wyjątkowe wydarzenia, podczas których skoncentrujemy się na materialnej postaci książek i ich znaczeniu dla naszej kultury. Uwielbiasz czytać? Dołącz do nas w tym dniu! Razem świętujmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Program

Godz. 17.00, sala konferencyjna 

Spotkanie z Aleksandrem Gomolą, tłumaczem książki Emmy Smith “Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników”
Z językoznawcą i tłumaczem Aleksandrem Gomolą zastanowimy się, kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się szczególnej mocy książek. Dowiemy się, co czytali amerykańscy żołnierze w okopach pierwszej wojny światowej, co łączy portrety madame Pompadour i zdjęcia Marilyn Monroe oraz w jaki sposób niektórzy ludzie wróżą z książek. Rozmowę poprowadzi Sylwia Paszkowska z Radia Kraków.
Dr hab. Aleksander Gomola, prof. UJ, jest językoznawcą kognitywnym i translatologiem, tłumaczem literatury z dorobkiem ponad stu pozycji książkowych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzi zajęcia z przekładu literatury oraz wykłady monograficzne z teorii przekładu i jego roli w kulturze.
Każda osoba uwielbiająca książki, która weźmie udział w spotkaniu, dostanie gadżet niespodziankę od Wydawnictwa Bo.wiem! 

Godz. 18.00, sala konferencyjna 

“Wolność książki” – wykład Radosława Nowakowskiego.
Radosław Nowakowski jest muzykiem, bębniarzem w zespole Osjan oraz twórcą książki niekonwencjonalnej. Artysta łączy w swoich dziełach dwa kierunki: liberaturę i książkę artystyczną. Oprócz słów wykorzystuje materialne cechy książki, takie jak ilustracje, format, kształt, kolor i rodzaj czcionki. Każde kolejne dzieło Radosława Nowakowskiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Jako wydawca i introligator przygotowuje, drukuje, oprawia i ozdabia swoje książki sam. Sztuka książki jest dla niego najważniejsza. Z pewnością przysługuje mu tytuł artysty totalnego.

Godz. 18.30, hol Biblioteki

Autorskie oprowadzanie po wystawie “Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”
Radosław Nowakowski będzie oprowadzać po swojej wystawie “Zawsze pomiędzy poza – książki Radosława Nowakowskiego”. Na ekspozycji można podziwiać długie leporella, harmonijkowe dzieła, które przyciągają literaturoznawców zarówno formą, jak i treścią. Uzupełnieniem wystawy są książki artystów związanych z Pracownią Projektowania Książki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Instytutem Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Razem uczcijmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Serdecznie zapraszamy! 

O książce: Emma Smith “Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników”

Wydawnictwo Bo.wiem
Premiera: 23.04.2024

Autorka “Przenośnej magii” zabiera czytelników w intrygującą podróż przez dzieje i kontynenty, by odkryć powody naszej fascynacji książkami. Obala mit, że erę druku zapoczątkował wynalazek Gutenberga. Opowiada o ekscentrycznych bibliofilach i kolekcjonerach, modnych shelfie na tle wypełnionych regałów oraz woluminach służących jako talizmany. Pisze też o bardziej burzliwych relacjach ludzi i książek, które czasem stają się narzędziami w rękach propagandystów, płoną na stosach albo trafiają do niszczarni, mielących tysiące tomów każdego dnia.

Emma Smith przedstawia nową, pasjonującą, a nawet obrazoburczą historię tego niezwykłego przedmiotu oraz bada kiedy, dlaczego i jak poddaliśmy się jego szczególnej mocy.

Plakat promujący wydarzenie.