Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mendeley

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mendeley - o programie

Infografika z logo MendeleyCzas na nowy sposób uprawiania nauki.

 

Przycisk Załóż lub rozszerz kontoMendeley jest programem do zarządzania bibliografią oraz udziału w akademickiej sieci społecznościowej, który pozwala utworzyć osobistą bibliotekę prac naukowych, korzystać z niej z każdego miejsca, udostępniać opatrzone własnymi komentarzami artykuły innym badaczom oraz pozostawać na bieżąco z wynikami najnowszych badań.

 • łatwe wstawianie cytowań i generowanie bibliografii
 • dogodna współpraca online z innymi naukowcami
 • proste przenoszenie zawartości z innych menedżerów bibliografii
 • podpowiadanie istotnych publikacji w oparciu o aktualną zawartość biblioteki
 • dostęp do własnej biblioteki z każdego komputera i urządzeń mobilnych

Więcej informacji (w języku angielskim) można znaleźć na oficjalnej stronie Mendeley.

Konto Mendeley Premium oferuje więcej możliwości interakcji z innymi naukowcami oraz zwiększoną powierzchnię dyskową dostępną w chmurze.

Dla wszystkich pracowników oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego konto Mendeley Premium dostępne jest za darmo. Wystarczy założyć konto, lub rozszerzyć już istniejące, za pomocą poniższego linku:

Przycisk Załóż lub rozszerz konto


 

Najpierw należy utworzyć konto użytkownika w systemie Elsevir. Jeśli tworzyli Państwo konto w serwisie: Scopus, ScienceDirect lub ORCID ID to mogą Państwo wykorzystać je również podczas procesu logowania się do usługi Mendeley.

Konto Mendeley można rozszerzyć do wersji premium na dwa sposoby:

z sieci uniwersyteckiej

​logując się do swojego indywidualnego konta na komputerze podpiętym do sieci uniwersyteckiej (np. na komputerach w Bibliotece Jagiellońskiej)

spoza sieci uniwersyteckiej

zdalnie, po zalogowaniu się do extranetu proszę:

 • wybrać link: Zakupione Bazy Danych
 • na nowej stronie proszę wybrać zakładkę: Zasoby cyfrowe, znajdującą się w górnej części okna przeglądarki. Po rozwinięciu się menu proszę wybrać opcję: MENDELEY Premium
 • następnie proszę kliknąć przycisk: Załóż lub rozszerz konto
 • po przejściu do punktu logowania programu Mendeley proszę się zalogować danymi do uprzednio utworzonego konta
 • po zalogowaniu się proszę odnaleźć grupę: Jagiellonian University in Krakow i kliknąć przycisk umożliwiający dołączenie do grupy (jeśli przycisk jest nieaktywny proszę przesłać prośbę o dołączenie do grupy bezpośrednio do administratora, pana Marka Krośniaka, na adres e-mail: marek.krosniak@uj.edu.pl)

Po dołączeniu do grupy: Jagiellonian University in Krakow konto w usłudze Mendeley Premium należy autoryzować co 6 miesięcy, logując się na nie z komputerów podpiętych do sieci uniwersyteckiej lub zdalnie, zgodnie z powyższą procedurą.​

Zapraszamy do skorzystania z przewodników po programie Mendeley – do pobrania w formacie PDF oraz w formie krótkich filmów.

Pobierz Krótki przewodnik – cztery podstawowe funkcje, jakie oferuje Ci Mendeley.
Pobierz Instrukcję migracji – jak przenieść swoje źródła z innych narzędzi literaturowych do Mendeley.

Filmy:

 • Importowanie dokumentów do biblioteki
  Program Mendeley umożliwia importowanie opisów bibliograficznych z innych menedżerów bibliografii, po uprzednim wyeksportowaniu ich np. do pliku w formacie .ris. Możliwe jest również pobieranie materiałów bezpośrednio ze stron www poszczególnych baz danych przy użyciu wtyczki Web Importer.
 • Porządkowanie biblioteki
  Sposób wyświetlania danych w głównym oknie programu zależy od wybranego sposobu prezentacji treści. Dane można sortować poprzez kliknięcie nazw poszczególnych kolumn oraz porządkować je zgodnie z przyjętym przez siebie systemem organizacji folderów.
 • Tworzenie i korzystanie z grup
  Menedżer bibliografii Mendeley umożliwi użytkownikom utworzenie trzech typów grup: otwartych, półprywatnych i prywatnych. Użycie grup prywatnych jest rekomendowane wówczas, gdy chcemy kolportować pełne teksty dokumentów między członkami grupy.
 • Tworzenie swojego osobistego profilu
  Dążenie do kompletności danych w profilu użytkownika ma na celu wspieranie usługi Suggest, oferowanej przez twórców programu Mendeley. Ma ona na celu dobieranie propozycji literatury naukowej, która może nas zainteresować, w oparciu o dane pochodzące z naszego profilu.
 • Wprowadzanie cytowań przy pomocy wtyczki
  Dzięki wtyczkom dedykowanym do różnych edytorów tekstów możliwe jest łatwe i szybkie tworzenie przypisów i bibliografii w oparciu o dane zgromadzone w naszej bibliotece w programie Mendeley.

Zapraszamy na indywidualne oraz grupowe szkolenia z obsługi programu Mendeley. Obecnie w trosce o Państwa bezpieczeństwo zajęcia prowadzone są zdalnie przy użyciu aplikacji Teams. Podczas warsztatów praktycznych przedstawimy podstawowe funkcje menadżera, czyli:

 • tworzenie konta Mendeley i instalacja Mendeley Desktop
 • zapoznanie się z funkcjami Mendeley Web i Mendeley Desktop
 • zarządzanie dokumentami w biblioteczce Mendeley
 • przedstawienie możliwości współpracy w grupach dzięki programowi Mendeley
 • automatyczne tworzenie bibliografii.

Zapotrzebowanie na szkolenia można przesyłać na adres jagoda.nowak@uj.edu.pl lub oinka@uj.edu.pl (w tytule proszę wpisać: szkolenie z Mendeley), lub telefonicznie pod nr tel: (12) 663 3444

Pytania oraz sugestie prosimy kierować na adres: oinka@uj.edu.pl