Nowy Gmach, parter
Tel. +48 12 663 3420, +48 12 663 3419
wypozyczalniabj@uj.edu.pl
Kierownik
Mgr Katarzyna Topolska
Nowy Gmach, parter, pok. 136
Tel. +48 12 663 3402
katarzyna1.topolska@uj.edu.pl
UWAGA: Zmienione zasady udostępniania
Funkcjonowanie Biblioteki Jagiellońskiej w obecnym trybie
W Wypożyczalni można:
- dokonać wpisu do Biblioteki Jagiellońskiej
- odebrać książki zamówione do wypożyczenia na zewnątrz oraz dokonać zwrotu
- przedłużyć termin wypożyczenia
- podbić kartę odejścia/zamknąć konto
Osoby zainteresowane, na podstawie dowodu tożsamości, mogą raz w roku skorzystać bezpłatnie z karty trzydniowej (przez trzy kolejne dni kalendarzowe). Umożliwia ona dostęp do zbiorów tylko na miejscu w czytelniach.
Kartę trzydniową można uzyskać przed godzinami otwarcia Wypożyczalni (za pośrednictwem pracownika ochrony, na parterze w Nowym Gmachu).
Książki zamówione z Magazynu Ogólnego czekają 5 dni roboczych od momentu otrzymania e-maila. Książki, które były rezerwowane czekają 5 dni roboczych, od momentu zwrócenia przez innego czytelnika. Czytelnik otrzymuje e-mail, że dana książka jest już dostępna do odbioru.
- Liczba książek wypożyczonych równocześnie przez jednego czytelnika nie może przekroczyć 5 dzieł.
- Prawo do większej ilości wypożyczeń posiadają:
- nauczyciele akademiccy i doktoranci UJ - do 30 dzieł
- pozostali pracownicy UJ - do 15 dzieł
- studenci UJ studiujący na jednym kierunku - do 10 dzieł
- studenci UJ studiujący na dwóch lub większej liczbie kierunków oraz studenci kierunków międzywydziałowych UJ – do 15 dzieł
- nauczyciele akademiccy i doktoranci innych uczelni Krakowa, pracownicy naukowi innych instytucji naukowych i kulturalnych - do 10 dzieł
- biblioteki jednostek organizacyjnych UJ oraz biblioteki szkół wyższych Krakowa - do 20 dzieł
- instytucje naukowe, kulturalne i oświatowe Krakowa - do 10 dzieł
- W uzasadnionych wypadkach kierownik Oddziału Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej udziela zezwolenia na większą liczbę wypożyczeń.
Poza Bibliotekę nie wypożycza się:
- zbiorów specjalnych, dzieł rzadkich i kosztownych,
- egzemplarzy archiwalnych i archiwizowanych,
- dzieł znajdujących się w księgozbiorach podręcznych,
- druków ulotnych,
- gazet i innych czasopism,
- dzieł wydanych w Polsce do roku 1968 włącznie (w przypadku nauczycieli akademickich i pracowników naukowych – dzieł wydanych do 1950 roku),
- dzieł obcych wydanych do roku 1920,
- wydawnictw encyklopedycznych, słowników, bibliograficznych i innych wydawnictw informacyjnych, przewodników turystycznych,
- druków wydanych za granicą w języku polskim lub polskich autorów,
- wydawnictw albumowych, miniaturowych oraz z luźnymi tablicami, tabelami, mapami itp.,
- materiałów audiowizualnych i na nośnikach elektronicznych,
- dzieł uszkodzonych, wymagających konserwacji.
Wymienione w punktach 1-12 ograniczenia nie dotyczą księgozbioru Wypożyczalni – sygnatury rozpoczynające się od "BJ W".
Biblioteki jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego mają prawo wypożyczania czasopism naukowych i fachowych.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą dyrektora Biblioteki dopuszcza się wypożyczanie na ustalony czas wyżej wymienionych materiałów bibliotecznych (z wyjątkiem obiektów wyszczególnionych w punktach 1 i 2).
- Dzieła wypożycza się czytelnikom na okres jednego miesiąca.
- Nauczyciele akademiccy, pracownicy naukowi, doktoranci, bibliotekarze sieci bibliotek UJ oraz pracownicy Archiwum UJ i Muzeum UJ mają prawo wypożyczania dzieł na okres trzech miesięcy.
- Biblioteki jednostek organizacyjnych UJ mają prawo wypożyczać czasopisma na okres do jednego roku, pozostałe druki na okres do trzech miesięcy.
- Biblioteki szkół wyższych Krakowa mają prawo wypożyczać na okres trzech miesięcy.
- Instytucje naukowe, kulturalne i oświatowe Krakowa mają prawo wypożyczać dzieła na okres do jednego miesiąca.
Przedłużenie terminu zwrotu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy okres prolongaty nie przekracza okresu ważności konta. Książka w momencie prolongaty nie może być zarezerwowana przez innego czytelnika oraz termin jej zwrotu nie może być przekroczony. Książki prolongować można samodzielnie, po zalogowaniu się na koncie czytelnika. Prolongaty dzieł nieujętych w Katalogu Bibliotek UJ należy dokonywać osobiście w Wypożyczalni. Nie ma limitu prolongat.
- Przetrzymanie wypożyczonego dzieła skutkuje zablokowaniem konta czytelnika, tzn. niemożnością zamówienia i rezerwacji kolejnych dzieł. 5 dni przed terminem zwrotu książki czytelnik otrzymuje e-mail przypominający o zbliżającym się terminie zwrotu. Przypomnienie to ma wyłącznie charakter informacyjny, nieotrzymanie lub nieprzeczytanie e-maila nie zwalnia z opłat za nieterminowy zwrot wypożyczonych dzieł. W razie przekroczenia tego terminu wysyłane jest upomnienie. Przy braku reakcji ze strony czytelnika Biblioteka ma prawo wystąpienia na drogę postępowania sądowego o zwrot dzieła lub zapłatę jego wartości ustalonej zgodnie z zarządzeniem dyrektora Biblioteki.
- Upomnienie może być wysłane pocztą, jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Biblioteka pobiera od czytelników opłatę za opóźnienie zwrotu wypożyczonego dzieła, niezależnie od wysłanego pisemnego upomnienia. Wysokość opłat reguluje odrębne zarządzenie dyrektora.
- Opłaty za opóźnienie zwrotu wypożyczonego dzieła obowiązują również pracowników oraz jednostki organizacyjne UJ, biblioteki uczelni Krakowa oraz instytucje naukowe, kulturalne i oświatowe Krakowa.
- Rażące naruszenie regulaminu, w tym również zwracanie zniszczonych książek bądź niezwrócenie książek mimo wysyłania wielokrotnych upomnień, stanowi podstawę pozbawienia czytelnika prawa do korzystania z Biblioteki na okres od 1 do 12 miesięcy.
Z dniem 1.10.2019 została ustalona opłata za nieterminowy zwrot wypożyczonego dzieła w wysokości 0,30 gr od jednego woluminu za każdy rozpoczęty dzień kalendarzowy. Jeżeli książka zostanie zwrócona w czasie 10 pierwszych dni po terminie zwrotu, opłata nie jest pobierana (brane pod uwagę są dni kalendarzowe, również dni zamknięcia biblioteki).