Salon literacki „Jagiellonki”: promocja książek: „Zanim powstała liga. T.1: Sezon 1919” Pawła Gaszyńskiego oraz „1929. Zielone mistrzostwo” Jerzego Miatkowskiego i Jarosława Owsiańskiego

Termin: 17.12.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna, wejście od ul. Oleandry 3, godz. 17.00
Organizator: Biblioteka Jagiellońska

Biblioteka Jagiellońska zaprasza na promocję książek: „Zanim powstała liga. T.1: Sezon 1919” Pawła Gaszyńskiego oraz „1929. Zielone mistrzostwo” Jerzego Miatkowskiego i Jarosława Owsiańskiego.

Ideą całej serii „Zanim powstała liga. Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926”jest przedstawienie wszystkich meczów, jakie odbywały się w Polsce w danym roku kalendarzowym, od odzyskania niepodległości do powołania ligi piłkarskiej w 1927. Pojawiają się tutaj nie tylko spotkania rozgrywane w ramach struktur związkowych, ale też wszelkie mecze okolicznościowe, międzymiastowe, towarzyskie z rywalami krajowymi jak i zagranicznymi. Podstawę źródłową dla serii stanowi przede wszystkim ówczesna prasa. Najnowszy tom to ponowne opracowanie roku 1919, który otwierał całą serię, a wydany został w 2013 r. Objętość w porównaniu do pierwszego wydania znacznie się zwiększyła. Obrazują to liczby – wykazanych meczów jest o 47% więcej, natomiast przyrost udokumentowanych bramek wyniósł 40%.

Podczas prac nad jego tworzeniem wykorzystanych zostało ponad 100 tytułów prasowych wydawanych na terenie całej Polski, jak również w Czechosłowacji oraz Austrii. Kwerenda źródłowa przeprowadzona była we wszystkich większych bibliotekach w kraju, a także w archiwach oraz muzeach, z których udało się pozyskać przede wszystkim materiały ilustracyjne. Jeżeli to możliwe, każde ze spotkań ma sporządzoną relację na podstawie doniesień prasowych. Ponadto w tekście znajdują się fragmenty z tych gazet, które wyjaśniają wiele okoliczności tego sezonu lub też pokazują specyfikę ówczesnych rozgrywek. W tekście znajdują się fotografie z prasy oraz pozyskane z różnych archiwów bądź muzeów. Są również grafiki, zapowiedzi spotkań oraz reklamy związane z uprawianiem piłki nożnej. Charakterystyczną cechą tej serii jest fakt podania przy każdym ze spotkań odsyłacza (przypisu) do wykorzystanych materiałów źródłowych. W związku z tym nie pojawia się w książce wynik meczu, który nie byłby potwierdzony wiarygodnym materiałem źródłowym.

Książka ma usystematyzowaną dla całej serii strukturę. Nie jest w niej prowadzona narracja, tylko mecze podzielone są w zależności od ich rangi. W pierwszej kolejności przedstawione są spotkania związkowe, te w ramach okręgów, jak również o mistrzostwo kraju. Następnie pojawiają się mecze międzymiastowe, z których najważniejszym był pojedynek krakowsko-lwowski o puchar Żeleńskiego. Po tym następują spotkania z rywalami zagranicznymi. Po nich przychodzą wszystkie mecze towarzyskie. Publikacja ta jest niejednokrotnie jedynym miejscem wspomnienia zespołów, które wówczas istniały, a nie rywalizowały w strukturach związkowych. Ponadto każdy z roczników ma łączny chronologiczny w ramach danego roku wykaz wszystkich wspomnianych wcześniej spotkań niezależnie od ich rangi.

Trzeci tom z serii „Polska Liga Piłki Nożnej”, podobnie jak poprzednie, bardzo drobiazgowo opisuje wydarzenia kolejnego sezonu piłkarskiego, tym razem w roku 1929. Nie brakuje ciekawostek, odniesień do innych opracowań oraz analiz dotyczących kontrowersyjnych informacji. Autorzy znów wykonali benedyktyńską pracę, opisując każdy mecz z osobna. Jej efektem jest dokumentacja obejmująca: stadion, datę i godzinę rozegrania meczu, sędziów, składy drużyn, strzelców bramek, frekwencję, wydarzenia, komentarz oraz listę rozbieżności. Są one oparte na chyba wszystkich dostępnych tytułach prasowych z tego okresu, co potwierdza obszerna lista przypisów do każdego ligowego spotkania.

Miłośnicy sensacji piłkarskich z lat międzywojennych będą mogli: poznać kulisy zamordowania Romana Kossoka; przeanalizować, czy Ernest Wilimowski mógł zagrać w meczu ligowym jako nastolatek; dowiedzieć się, kim tak naprawdę był trener krakowskiej Garbarni; wziąć udział w śledztwie dotyczącym przyznania tytułu mistrzowskiego Warcie Poznań; poznać nazwisko pierwszego polskiego arbitra prowadzącego mecz międzypaństwowy. Wisienką na torcie są niepublikowane dotąd biogramy aż sześciu piłkarzy ligowych i jednego trenera, których nazwisk nie znajdziecie w żadnej innej książce. Nie brakuje oczywiście różnorodnych podsumowań, dokumentacji rozgrywek o wejście do ligi oraz wyników i tabel klasy A.

Data opublikowania: 29.10.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic