[Odwołane] Salon literacki „Jagiellonki: promocja książki pod redakcją Ewy Bogacz-Wojtanowskiej i Moniki Kostery „Siłaczki, szefowe, społeczniczki: Polki, organizatorki”

Termin: 18.12.2019
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska

SPOTKANIE ODWOŁANE!

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie promujące książkę pod redakcją Ewy Bogacz-Wojtanowskiej i Moniki Kostery Siłaczki, szefowe, społeczniczki: Polki, organizatorki

 

W dyskusji towarzyszącej promocji książki udział wezmą:

prof. Jarosław Flis,

dr Joanna Grzymała Moszczyńska,

oraz Redaktorki.

 

Spotkanie poprowadzi prof. Bogusław Nierenberg.

 

Tematyka kobieca jest coraz częściej podejmowana w kontekście nauk społecznych, w tym przywództwa kobiet. Rzadziej jednak przyjmuje się perspektywę organizacji i zarządzania. Kwestie „kobiecego zarządzania” nie są również często dyskutowane w kontekście polskim, co powoduje, że proponowany zbiór wnosi oryginalny wkład w rozwój tematyki.

 

Książka jest zbiorem opracowań przedstawiających sylwetki bądź konkretnych organizatorek, bądź grup liderek zarówno aktywnych współcześnie, jak i postaci historycznych. Takie podejście pozwala wyprowadzić z cienia liderki i organizatorki – przywrócić pamięć tych już nieżyjących oraz zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się dzisiaj kobiety aktywne na polu tradycyjnie zarezerwowanym dla mężczyzn. Sama tematyka zbioru wprowadza kobiecy punkt widzenia, gdyż autorzy nie omawiają jedynie sylwetek kobiet przywódczyń, które osiągnęły sukces w męskim świecie zarządzania (choć i takie sylwetki w zbiorze się znajdują), lecz organizatorki właśnie, które często bardziej wspierają, niż dowodzą. Opracowania nie zawsze odnoszą się do konkretnej osoby (bądź osób), lecz również do pewnych grup organizatorek. Cechą łączącą wszystkie opracowania jest zastosowana w badaniach metodyka – wszystkie rozdziały oparte zostały na badaniach jakościowych. Takie podejście metodologiczne daje możliwość oddania głosu samym kobietom i opowiedzenia ich historii.

Z recenzji dr hab. Anny Zachorowskiej-Mazurkiewicz

 

Porozmawiamy o kobietach nie tylko w kobiecym gronie!

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/691821224684262/

 

Data opublikowania: 29.10.2019
Osoba publikująca: Olga Marlewicz