Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mendeley

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mendeley - o programie

Grafika platformy Mendeley       Czas na nowy sposób uprawiania nauki   

 Przycisk służący do założenia lub rozszerzenia konta

 

 

 

 

 

 

Mendeley jest programem do zarządzania bibliografią oraz udziału w akademickiej sieci społecznościowej, który pozwala utworzyć osobistą bibliotekę prac naukowych, korzystać z niej z każdego miejsca, udostępniać opatrzone własnymi komentarzami artykuły innym badaczom oraz pozostawać na bieżąco z wynikami najnowszych badań.

 • łatwe wstawianie cytowań i generowanie bibliografii
 • dogodna współpraca online z innymi naukowcami
 • proste przenoszenie zawartości z innych menedżerów bibliografii
 • podpowiadanie istotnych publikacji w oparciu o aktualną zawartość biblioteki
 • dostęp do własnej biblioteki z każdego komputera i urządzeń mobilnych

Więcej informacji (w języku angielskim) można znaleźć na oficjalnej stronie Mendeley.

Rozszerzenie konta prywatnego do wersji premium

Przycisk służący do założenia lub rozszerzenia konta
 

 1. Najpierw należy utworzyć konto użytkownika w systemie Elsevier.
  Jeśli tworzyli Państwo konto w serwisie: Scopus, ScienceDirect lub ORCID ID to mogą Państwo wykorzystać je również podczas procesu logowania się do usługi Mendeley. 
 2. Konto Mendeley można rozszerzyć do wersji premium na dwa sposoby:
 • stacjonarnie: logując się do swojego indywidualnego konta na komputerze podpiętym do sieci uniwersyteckiej (np. na komputerach w Bibliotece Jagiellońskiej)
 • zdalnie: po zalogowaniu się do extranetu proszę:
  • wybrać link: Zakupione Bazy Danych
  • na nowej stronie proszę wybrać zakładkę: Zasoby cyfrowe, znajdującą się w górnej części okna przeglądarki. Po rozwinięciu się menu proszę wybrać opcję: MENDELEY Premium
  • następnie proszę kliknąć w niebieski przycisk: Załóż lub rozszerz konto
  • po przejściu do punktu logowania programu Mendeley proszę się zalogować danymi do uprzednio utworzonego konta
  • po zalogowaniu się proszę odnaleźć grupę: Jagiellonian University in Krakow, której administratorem jest Pan Marek Krośniak i kliknąć przycisk umożliwiający dołączenie do grupy (jeśli przycisk jest nieaktywny proszę przesłać prośbę o dołączenie do grupy bezpośrednio do Pana Marka Krośniaka na adres e-mail: marek.krosniak@uj.edu.pl)

​Po dołączeniu do grupy: Jagiellonian University in Krakow konto w usłudze Mendeley Premium należy autoryzować co 6 miesięcy logując się na nie z komputerów podpiętych do sieci uniwersyteckiej, albo zdalnie zgodnie z powyższą procedurą.

 1. Importowanie dokumentów do biblioteki 
  Program Mendeley umożliwia importowanie opisów bibliograficznych z innych menadżerów bibliografii po uprzednim wyeksportowaniu ich np. do pliku w formacie .ris. Możliwe jest również pobieranie materiałów bezpośrednio ze stron www poszczególnych baz danych przy użyciu wtyczki Web Importer.
 2. Porządkowanie biblioteki 
  Sposób wyświetlania danych w głównym oknie programu zależy od wybranego sposobu prezentacji treści. Dane można sortować poprzez kliknięcie nazw poszczególnych kolumn, oraz porządkować je zgodnie z przyjętym przez nas systemem organizacji folderów.
 3. Tworzenie i korzystanie z grup 
  Menedżer bibliografii Mendeley umożliwi użytkownikom utworzenie trzech typów grup: otwartych, półprywatnych i prywatnych. Użycie grup prywatnych jest rekomendowane w momencie gdy mamy na celu kolportować między członkami grupy pełne teksty dokumentów.
 4. Tworzenie swojego osobistego profilu 
  Dążenie do kompletności danych w profilu użytkownika ma na celu wspieranie usługi Suggest oferowanej przez twórców programu Mendeley. Ma ona na celu dobieranie propozycji literatury naukowej, która może nas zainteresować w oparciu o dane pochodzące z naszego profilu.
 5. Wprowadzanie cytowań przy pomocy wtyczki 
  Dzięki wtyczkom dedykowanym do różnych edytorów tekstów możliwe jest łatwe i szybkie tworzenie przypisów i bibliografii w oparciu o dane zgromadzone w naszej bibliotece w programie Mendeley.

Zapraszamy na indywidualne oraz grupowe szkolenia z obsługi programu Mendeley. Obecnie w trosce o Państwa bezpieczeństwo zajęcia prowadzone są zdalnie przy użyciu aplikacji Teams.

Zapotrzebowanie na szkolenia można przesyłać na adres oinka@uj.edu.pl (w tytule proszę wpisać: szkolenie z Mendeley), lub telefonicznie pod nr tel.: 12 663 3444.

Pytania oraz sugestie prosimy kierować na adres:

oinka@uj.edu.pl