
Link do Opisu dostępności Biblioteki Jagiellońskiej
Biblioteka dla osób z niepełnosprawnością ruchową
W nowym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej uwzględniono udogodnienia architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową:
- przed biblioteką (wejście od ulicy Oleandry) znajduje się miejsce parkingowe,
- do gmachu prowadzi podjazd zewnętrzny,
- wejście dla czytelników nie ma progów,
- wewnątrz budynku znajdują się platformy oraz windy,
- na każdym piętrze znajduje się odpowiednio przystosowane zaplecze sanitarne.
Osoby z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy czytelnicy, muszą posiadać ważną kartę biblioteczną/aktywowaną legitymację studencką.
W przypadku chęci uzyskania pomocy prosimy o zgłoszenie się do pracownika ochrony dyżurującego na parterze.
Biblioteka dla osób z niepełnosprawnością wzrokową
W celu zwiększenia komfortu pracy, osobom z niepełnosprawnością wzrokową oddany jest do dyspozycji pokój do pracy indywidualnej w Czytelni Pracowników Nauki (I piętro, pok. 1117). Dyżurny bibliotekarz w Czytelni Pracowników Nauki udziela wszelkich potrzebnych informacji oraz wydaje klucz i dzieła zamówione z magazynu.
Korzystanie jest nieodpłatne i nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy/rezerwacje.
Czytelnicy mają tam możliwość skorzystania z komputera z klawiaturą Zoomtext, skanera oraz specjalistycznego oprogramowania:
-
ZoomText Magnifier/Reader
pozwala na płynne powiększenie obrazu od 1 do 36x oraz uwydatnianie wszystkiego co znajduje się na ekranie monitora komputerowego. Z jego pomocą można zmieniać kolory tła i czcionki, kontrast oraz jasność.
-
Window-Eyes
pozwala korzystać z komputera działającego pod systemem Windows. Osoba niewidoma korzysta z klawiatury w celu obsługi systemu i programów natomiast wszystkie powiadomienia i teksty są odczytywane przez syntezator mowy.
-
ABBY FineReader 14
umożliwia przeglądanie i edytowanie wszelkiego rodzaju dokumentów pochodzących z wersji papierowej, plików obrazów oraz plików pdf i konwertowanie ich na szeroką gamę edytowalnych formatów w tym formatów pakietu Microsoft Office.
Tłumacz Migam
Na Uniwersytecie Jagiellońskim istnieje możliwość komunikacji w języku migowym. Można skorzystać z usługi tłumacza online lub, po uprzednim ustaleniu terminu, spotkać się z tłumaczem osobiście.Więcej informacji o usłudze Tłumacz Migam można znaleźć na podstronie Centrum Dostępności UJ - Tłumaczenia na polski język migowy
Akademicka Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka zawiera ponad 12 tysięcy pozycji z różnych dziedzin wiedzy zaadaptowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową. Udostępnione książki są do pobrania online głównie w formie tekstowej. W pracach nad tworzeniem biblioteki brali udział informatycy DON UJ. Biblioteka jest rezultatem projektu „Edukacja, niepełnosprawność, informacja, technologia – likwidowanie barier w dostępie osób niepełnosprawnych do edukacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.Link do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej
Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego
W Repozyturium UJ dostępne są publikacje zaadaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, grafiki wypukłe oraz kolekcja wykładów zaadaptowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Link do zbioru zawierającego materiały przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach
Strona startowa Centrum Dostępności UJ (dawniej: Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ)