Jeśli strona internetowa nie zawiera poszukiwanych informacji, jeśli nie ma ich także wśród poniższych odpowiedzi, można wysłać pytanie do bibliotekarza
- pisząc na adres oinka@uj.edu.pl
- lub poprzez formularz "Zapytaj bibliotekarza"
Jeśli strona internetowa nie zawiera poszukiwanych informacji, jeśli nie ma ich także wśród poniższych odpowiedzi, można wysłać pytanie do bibliotekarza
Poza Bibliotekę nie wypożycza się:
Przetrzymanie wypożyczonego dzieła skutkuje zablokowaniem konta czytelnika, tzn. niemożnością wypożyczenia kolejnych dzieł. 5 dni przed terminem zwrotu książki czytelnik otrzymuje e-mail przypominający o zbliżającym się terminie zwrotu. Przypomnienie to ma wyłącznie charakter informacyjny, nieotrzymanie lub nieprzeczytanie e-maila nie zwalnia z opłat za nieterminowy zwrot wypożyczonych dzieł. W razie przekroczenia tego terminu wysyłane jest upomnienie. Przy braku reakcji ze strony czytelnika Biblioteka ma prawo wystąpienia na drogę postępowania sądowego o zwrot dzieła lub zapłatę jego wartości ustalonej zgodnie z zarządzeniem dyrektora Biblioteki.
Upomnienie może być wysłane pocztą, jak również za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Biblioteka pobiera od czytelników opłatę za opóźnienie zwrotu wypożyczonego dzieła, niezależnie od wysłanego pisemnego upomnienia. Wysokość opłat reguluje odrębne zarządzenie dyrektora.
Opłaty za opóźnienie zwrotu wypożyczonego dzieła obowiązują również pracowników oraz jednostki organizacyjne UJ, biblioteki uczelni Krakowa oraz instytucje naukowe, kulturalne i oświatowe Krakowa.
Rażące naruszenie regulaminu, w tym również zwracanie zniszczonych książek bądź niezwrócenie książek mimo wysyłania wielokrotnych upomnień, stanowi podstawę pozbawienia czytelnika prawa do korzystania z Biblioteki na okres od 1 do 12 miesięcy.
Egzemplarz archiwalny to druk polski, wydany po roku 1968. Jego sygnatura rozpoczyna się od litery A. Przechowywany jest w oddzielnym magazynie archiwalnym. Jest przeznaczony do wieczystego archiwizowania na podstawie Ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych. Jest udostępniany w wyjątkowych wypadkach dla celów naukowych, artystycznych i wydawniczych, wyłącznie na miejscu w Czytelni Pracowników Nauki lub w Czytelni Głównej (Lectorium) i tylko wtedy, gdy Biblioteka nie posiada innego egzemplarza, a poszukiwane dzieło nie znajduje się w innych bibliotekach Krakowa. Zezwolenia na korzystanie udziela uprawniony pracownik katalogów. Fakt wypożyczenia egzemplarza użytkowego przez innego czytelnika nie stanowi podstawy do uzyskania zgody na korzystanie z egzemplarza archiwalnego.
W przypadku uzyskania zgody na korzystanie z egzemplarza archiwalnego, należy wypełnić papierowy rewers do Czytelni Pracowników Nauki lub do Czytelni Głównej (Lectorium) i przekazać go osobie dyżurującej w Katalogu Alfabetycznym. Egzemplarz archiwalny można również zamówić:
Prosimy o podanie sygnatury archiwalnej, tytułu, autora i rocznika (w przypadku czasopism) oraz numeru karty Czytelnika Biblioteki Jagiellońskiej.
Zamówienia egzemplarzy archiwalnych realizowane są od poniedziałku do piątku o godzinie 11:00. Czas oczekiwania do godziny. Egzemplarza archiwalnego nie można kserować ani skanować.
Jest to druk polski wydany do roku 1968, także niektóre polonica zagraniczne. Po sygnaturze jest dopisek Archiw. Przechowywany jest w magazynie ogólnym; przeznaczony do archiwizowania. Nie jest wypożyczany na zewnątrz.
Egzemplarz archiwizowany należy zamawiać przez elektroniczny formularz zamówienia, wyłącznie do Czytelni Pracowników Nauki. Konieczne jest podanie skrótu Archiw. po sygnaturze. Realizacja odbywa się od poniedziałku do soboty, standardowo co godzinę.
Trzeba skorzystać z odpowiedniego katalogu BJ. Sprawdzanie należy rozpocząć od Katalogu Bibliotek UJ. Jeśli tam poszukiwanych książek i czasopism nie będzie, trzeba skorzystać z innych katalogów.
Więcej informacji na stronie Katalogi.
Najlepiej skontaktować się z Sekcją Informacji Naukowej Oddziału Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej, osobiście w Czytelni Informacji Naukowej, telefonicznie: 12 663 3444 albo e-mailowo: oinka@uj.edu.pl.
Zapraszamy także na wykład "Strategie wyszukiwania" z cyklu Ars Quaerendi.
W każdej czytelni i gabinecie. Zasady korzystania są podane w Regulaminie BJ, w załączniku nr 15 "Przepisy porządkowe dla korzystających z komputerów, infomatów i bezprzewodowego dostępu do internetu (wi-fi)".
O zbiorach muzycznych informują pracownicy Sekcji Zbiorów Muzycznych Oddziału Zbiorów Specjalnych. Szczegółowe informacje na podstronach:
Oddział Zbiorów Specjalnych
Gabinet Wydawnictw Rzadkich, Dokumentów Życia Społecznego i Zbiorów Muzycznych