Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Hijacked Journals - fałszywe czasopisma

Hijacked Journals - fałszywe czasopisma

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na fakt, że w Internecie pojawiają się fałszywe strony znamienitych czasopism z Impact Factor. Zdarza się też, że pocztą mailową rozsyłane są informacje na temat możliwości opublikowania artykułu w takim czasopiśmie. Proceder ma na celu wyłudzenie tekstów i opłat za szybką publikację artykułów.

Fikcyjne strony WWW czasopism wyglądają identycznie jak strony czasopism oryginalnych, a szczegółowe informacje są identyczne z informacjami podanymi na stronie oryginalnego czasopisma. Wiele renomowanych czasopism padło już ofiarą oszustów.

Aby zweryfikować autentyczność czasopisma należy sprawdzić:

1. opis czasopisma w bazie Journal Citation Reports (częstotliwość wydawania, miejsce wydania i wydawcę, ISSN, wskaźnik Impact Factor),

2. indeksowanie artykułów na platformie Web of Science Core Collection, np. czasopismo posiadające dwie strony internetowe, podające ten sam numer ISSN i wskaźnik Impact Factor, będzie różniło się zawartością i artykuły opublikowane w oryginalnej wersji czasopisma będą wyszukiwane w Web of Science, a artykuły zamieszczone w fałszywym czasopiśmie nie.

Biblioteka Jagiellońska oferuje pomoc w weryfikowaniu danych dotyczących czasopisma, w którym autor ma zamiar opublikować artykuł (kontakt: Sekcja Informacji Naukowej - tel. 12 663-3453, oinka@uj.edu.pl)

 

Więcej informacji:

http://mehrdadjalalian.com/1.pdf

http://www.mehrdadjalalian.com/index.php/list-of-hijacked-journals-and-fake-publishers/30-hiajcked-journal-list-2014-first-edition-june-2014

http://www.nature.com/news/sham-journals-scam-authors-1.12681

http://ekulczycki.pl/warsztat_badacza/uwazajcie-na-falszywe-czasopisma-oszusci-nie-spia/

http://scholarlyoa.com/2012/09/05/two-print-journals-completely-hijacked-by-online-hoodlums/#more-653