Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240522
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

“Matrona, doula. Towarzysząca przy porodach” – rozmowa Izabeli Cywy z Sabiną Jakubowską

Data: 22.05.2024
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3
Organizator: Jagiellońskie Centrum Badań Afrykanistycznych, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska
“Matrona, doula. Towarzysząca przy porodach” – rozmowa Izabeli Cywy z Sabiną Jakubowską

Zapraszamy na spotkanie z udziałem Izabeli Cywy i Sabiny Jakubowskiej, podczas którego poruszone zostaną tematy opieki nad kobietą w trakcie porodu oraz opieki nad dzieckiem, niezależnie od różnic kulturowych, miejsca urodzenia czy grupy etnicznej.

Będzie można dowiedzieć się jak obecnie wspierane są kobiety w Republice Środkowoafrykańskiej, a jak w Polsce. Rozmówczynie od wielu lat towarzyszą kobietom przy porodach. Pani Izabela Cywa w Republice Środkowoafrykańskiej, prowadząc pomoc humanitarną wśród grupy etnicznej Pigmejów Aka. Pani Sabina Jakubowska, z wykształcenia archeolożka, od wielu lat asystuje w Polsce kobietom przy porodach, w roli douli.

Dowiemy się również, czy  kobiety towarzyszące porodom pełnią tę samą funkcję w obu krajach i dlaczego nazywamy je doulami, matronami, babkami, akuszerkami oraz skąd wywodzą się nazwy i o czym one mówią.

Spotkanie poprowadzi Monika Dudek, dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Miejscem spotkania będzie sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej. Spotkanie towarzyszy wystawie „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”, powstałej przy współpracy Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Wstęp wolny.

Fotografie przedstawiające scenki z życia rdzennych kultur Afryki Subsaharyjskiej.