
Fundacja Centrum Cyfrowe i Future Law Lab zapraszają na międzynarodową konferencję poświęconą prawu własności intelektualnej dla bibliotek i archiwów, która odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej.
Konferencja ma charakter hybrydowy – możliwe jest uczestnictwo na miejscu oraz online.
Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej.
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dyskusji o regulacjach, które umożliwią polskim i europejskim bibliotekom i archiwom pełne wykorzystanie ich potencjału do działania w środowisku cyfrowym, a także zacieśnienie współpracy z uczelniami, organizacjami badawczymi i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
Konferencja rozpocznie się wykładem otwierającym wygłoszonym przez prof. Caterinę Sgangę ze Scuola Superiore Sant’Anna w Pizie.
W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badania Fundacji Centrum Cyfrowe i KR21, w którym przedstawiono nową koncepcję wypożyczania e-booków w Europie – “Secure Digital Lending”.
Odbędą się trzy sesje tematyczne:
- Zmiany w prawie autorskim – czy implementacja unijnej dyrektywy DSM wspiera misję publiczną bibliotek i archiwów w Polsce?
- Secure Digital Lending w Polsce – czyli jakie zasady regulują wypożyczenia ebooków przez biblioteki
- Prawo autorskie dla bibliotek i archiwów – przegląd zaleceń międzynarodowych
Opis sesji i szczegółowe informacje dostępne są na stronie konferencji.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Przewidziana jest możliwość wirtualnego udziału w konferencji za pośrednictwem transmisji online. Rejestracja dla uczestników biorących udział w konferencji na żywo trwa do 17 maja. Rejestracja dla uczestników online dostępna będzie cały czas.
Rejestracji można dokonać za pomocą formularza.
Językami konferencji będą polski i angielski.
Konferencja organizowana jest w ramach europejskiego projektu Knowledge Rights 21 (KR21). Od 2022 roku Fundacja Centrum Cyfrowe pełni funkcję krajowego koordynatora projektu w Polsce. Program KR21 to inicjatywa powołana do życia przez m.in. Międzynarodową Federację Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), której celem jest wzmacnianie dostępu do wiedzy w krajach Unii Europejskiej.