Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2023

20230510
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład dr. Marcina Gabrysia wokół książki „Na drodze do samodzielności. Ewolucja instytucji samorządu Inuitów w kanadyjskiej Arktyce"

Data: 10.05.2023
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska
Witryna internetowa wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=U0YbEyQIX5g
Wykład dr. Marcina Gabrysia wokół książki „Na drodze do samodzielności. Ewolucja instytucji samorządu Inuitów w kanadyjskiej Arktyce"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na wykład otwarty w cyklu "Czytając Naukę".

Monografia autorstwa dr. Marcina Gabrysia poświęcona jest przemianom politycznym zachodzącym na północy Kanady w związku z rozpoczętym w latach 60. XX wieku procesem odzyskiwania praw do ziemi i samorządności przez Inuitów. Jej celem jest z jednej strony pokazanie drogi, którą przeszli rdzenni mieszkańców tych terenów, aby uzyskać samodzielność polityczną. Wyjaśnia więc genezę, jak i przebieg oraz konsekwencje procesów prowadzących do powstania instytucji samorządu Inuitów i utworzenia autonomicznych regionów inuickich: Nunavik, Regionu ugody Inuvialuit, Nunavut oraz Nunatsiavut. Z drugiej strony prowadzona w książce analiza skupia się na ewolucji ustroju terytorialnego północnej Kanady wynikającej z dewolucji władzy. Monografia pokazuje cztery części Inuit Nunangat – „miejsca, w którym żyją Inuici” – w kontekście ciągle niezakończonej transformacji pozycji społeczno-politycznej Inuitów w ramach federacji kanadyjskiej.

"Podjęta w recenzowanej monografii problematyka ewolucji ustroju terytorialnego Kanady w kontekście transformacji pozycji społeczno-politycznej Inuitów jest nie tylko interesująca i aktualna, lecz także rzadko podejmowana w polskiej literaturze przedmiotu w tak kompleksowy sposób. W tym kontekście dr M. Gabryś wypełnia poważną lukę badawczą w zakresie badań politologicznych w Polsce dotyczących Kanady i czyni to w sposób bardzo kompetentny i rzetelny. Na uznanie zasługuje zarówno kompleksowa skala prezentowanych badań, jak też dociekliwość i skrupulatność ich Autora. [...] Oryginalność pracy w powiązaniu z wysoką jakością warsztatu badawczego czynią z tego opracowania cenną pozycję naukową, która może być adresowana nie tylko do specjalistów z zakresu badań kanadyjskich czy ustrojów terytorialnych, lecz także dla miłośników kanadyjskiej Arktyki, których interesują losy jej rdzennych mieszkańców" - fragment recenzji dr. hab. Michała Łuszczuka, prof. UMCS.

Marcin Gabryś – doktor nauk humanistycznych (specjalność nauki o polityce), kanadysta. Adiunkt w Katedrze Studiów Kanadyjskich Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się problematyką polityczną Kanady, w szczególności zagadnieniami ustrojowymi, północnymi regionami Kanady oraz polityką zagraniczną. Autor i współautor książek, opracowań oraz artykułów naukowych, a także redaktor prac zbiorowych dotyczących problematyki kanadyjskiej. Stypendysta m.in. International Council for Canadian Studies. Profesor wizytujący m.in. w Carleton University, York University oraz University of Ottawa. Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich w latach 2013–2016. Komentator wydarzeń politycznych związanych z Kanadą.