Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2023

20230308
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wykład dr Joanny Gruszewskiej o książce "Pieśni mniszek"

Data: 08.03.2023
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=8NPoMyv3VCg
Wykład dr Joanny Gruszewskiej o książce "Pieśni mniszek"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska rozpoczynają nowy cykl wykładów otwartych „Czytając naukę”, w trakcie których prezentowane będą najciekawsze publikacje krakowskich akademików.

Cykl zainauguruje wykład dr Joanny Gruszewskiej poświęcony książce „Pieśni mniszek (Therīgāthā)”. Autorka przekładu i wprowadzenia przybliży nam historię powstania tego zbioru poezji, opowie o realiach życia i religijności mniszek żyjących w czasach historycznego Buddy.

Spotkanie odbędzie się 8 marca 2023 roku o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej.

O książce

"Pieśni mniszek (Therīgāthā)" to antologia poezji przypisywana starszym mniszkom buddyjskim (therī), które żyły w czasach historycznego Buddy. Ze względu na autorstwo kobiet jest to dzieło unikatowe w obrębie oficjalnego kanonu najstarszych zachowanych tekstów religijnych buddyzmu. W swoich pieśniach mniszki opisują drogę, jaką przeszły, aby na wzór Buddy osiągnąć wyzwolenie z kręgu ciągłego rodzenia się i umierania. Choć pieśni koncentrują się na aspekcie wyzwolenia, wiele utworów zawiera elementy biograficzne, daje więc pewien wgląd w życie kobiet wywodzących się z różnych środowisk w Indiach sprzed dwóch i pół tysiąca lat. Pieśni mniszek mogą stanowić świadectwo tego, w jaki sposób we wczesnej tradycji buddyjskiej postrzegano kwestię doświadczenia religijnego kobiet, ich potencjał duchowy i możliwości rozwoju.

„Zapoznawszy się z treścią "Pieśni mniszek", dysponujemy spektrum wiedzy o kobiecej religijności, w tym – co warte podkreślenia – związanych z nią możliwościach emancypacyjnych. Starsze mniszki osiągają to, co jest do osiągnięcia w religijnej praktyce buddyjskiej, czyli nirwanę, i towarzyszące temu okoliczności żywo relacjonują. Z tego powodu tekst stanowi materiał użyteczny, a niekiedy wręcz niezastąpiony, nie tylko w studiach nad buddyzmem czy badaniach w zakresie religioznawstwa porównawczego, psychologii, socjologii i historii religii oraz kulturoznawstwa, lecz także gender studies”.
Z recenzji dra hab. Krzysztofa Kosiora, prof. UMCS

Plakat informujący o wydarzeniu