Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230308

Wykład dr Joanny Gruszewskiej o książce "Pieśni mniszek"

Data: 08.03.2023
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Sala konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteka Jagiellońska, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ
Wykład dr Joanny Gruszewskiej o książce "Pieśni mniszek"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteka Jagiellońska rozpoczynają nowy cykl wykładów otwartych „Czytając naukę”, w trakcie których prezentowane będą najciekawsze publikacje krakowskich akademików.

Cykl zainauguruje wykład dr Joanny Gruszewskiej poświęcony książce „Pieśni mniszek (Therīgāthā)”. Autorka przekładu i wprowadzenia przybliży nam historię powstania tego zbioru poezji, opowie o realiach życia i religijności mniszek żyjących w czasach historycznego Buddy.

Spotkanie odbędzie się 8 marca 2023 roku o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej.

O książce

"Pieśni mniszek (Therīgāthā)" to antologia poezji przypisywana starszym mniszkom buddyjskim (therī), które żyły w czasach historycznego Buddy. Ze względu na autorstwo kobiet jest to dzieło unikatowe w obrębie oficjalnego kanonu najstarszych zachowanych tekstów religijnych buddyzmu. W swoich pieśniach mniszki opisują drogę, jaką przeszły, aby na wzór Buddy osiągnąć wyzwolenie z kręgu ciągłego rodzenia się i umierania. Choć pieśni koncentrują się na aspekcie wyzwolenia, wiele utworów zawiera elementy biograficzne, daje więc pewien wgląd w życie kobiet wywodzących się z różnych środowisk w Indiach sprzed dwóch i pół tysiąca lat. Pieśni mniszek mogą stanowić świadectwo tego, w jaki sposób we wczesnej tradycji buddyjskiej postrzegano kwestię doświadczenia religijnego kobiet, ich potencjał duchowy i możliwości rozwoju.

„Zapoznawszy się z treścią "Pieśni mniszek", dysponujemy spektrum wiedzy o kobiecej religijności, w tym – co warte podkreślenia – związanych z nią możliwościach emancypacyjnych. Starsze mniszki osiągają to, co jest do osiągnięcia w religijnej praktyce buddyjskiej, czyli nirwanę, i towarzyszące temu okoliczności żywo relacjonują. Z tego powodu tekst stanowi materiał użyteczny, a niekiedy wręcz niezastąpiony, nie tylko w studiach nad buddyzmem czy badaniach w zakresie religioznawstwa porównawczego, psychologii, socjologii i historii religii oraz kulturoznawstwa, lecz także gender studies”.
Z recenzji dra hab. Krzysztofa Kosiora, prof. UMCS

Plakat informujący o wydarzeniu