Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Weź udział

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210301

Wystawa wirtualna "Oblicza samotności w kulturze" [wystawa online]

Data: 01.03.2021 - 31.12.2021
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Kontakt: dr Bartłomiej Gapiński - kurator wystawy
Witryna internetowa wydarzenia: https://wystawy.bj.uj.edu.pl/samotnosc
Wystawa wirtualna "Oblicza samotności w kulturze" [wystawa online]

Niniejszym ogłaszamy, że można już oglądać przygotowaną przez pracowników Biblioteki Jagiellońskiej stałą wystawę on-line: „Oblicza samotności w kulturze”.

Jej idea zrodziła się dwa lata temu. Początkowo ekspozycję planowaliśmy w formie stacjonarnej. Jednak premierę naszego przedsięwzięcia zmuszeni byliśmy przesunąć w czasie, zmieniając jednocześnie charakter wystawy na wirtualny. Zmiany te wymusiła pandemia. Świadomi jesteśmy, że świat poprzez jej przebieg zmienił optykę dyskursu samotniczego. Nic już nie jest takie, jak było dawniej. Dlatego pytanie o samotność jest współcześnie niewątpliwie aktualniejsze niż jeszcze rok temu. I taka jest nasza wystawa.

Zobaczycie na niej jak samotność zdziera z ludzi godność, popycha do miłości albo od niej odstręcza, jak poprzez nią jednostka usiłuje nawiązać kontakt z Transcendencją, jak społecznicy przy wsparciu instytucji i nowych technologii poświęcają swoje życie, aby inni nie byli osamotnieni, jak sportowcy testują w warunkach skrajnych swoje ciało, jak artyści szukają w samotności pokładów własnej kreatywności. Przy złożonym charakterze naszego przedsięwzięcia, mamy jednak świadomość, że jedynie temat sygnalizujemy. Ale robimy to wyraziście i świadomie – pora rozpocząć samotniczą dyskusję. Prócz wystawy prezentujemy panel dyskusyjny naukowców zajmujących się tą tematyką, a także film dokumentalny o samotności oraz katalog objaśniający specyfikę naszego przedsięwzięcia.

dr Bartłomiej Gapiński - kurator wystawy i pracownicy Sekcji Informacji Naukowej Biblioteki Jagiellońskiej

Link do filmu „Oblicza samotności” w cyklu pt. Pamięć Uniwersytetu