Widok zawartości stron
Archiwum
Widok zawartości stron
Archiwum wydarzeń
Wiatr i przemijanie – Muzyka do liryki Thomasa Bernharda / Wind & Vergänglichkeit - Musik zur Lyrik von Thomas Bernhard
29.10.2019
Artyści tworzą nową, nowoczesną atmosferę wokół lirycznych dzieł Thomasa Bernharda. W procesie twórczym przekształcają wiersze Bernharda w dźwięk, tworząc w ten sposób nowoczesne dzieło sztuki. Na scenie liryzm łączy się z muzyką i dźwiękami elektronicznymi, które są tworzone na żywo.
więcej o Wiatr i przemijanie – Muzyka do liryki Thomasa Bernharda / Wind & Vergänglichkeit - Musik zur Lyrik von Thomas Bernhard
Wien, Post Mortem
24.10.2019
Wien post mortem - to studium ciekawostek związanych ze specyficznym podejściem wiedeńczyków do śmierci, obrządków żałobnych, cmentarzy, pochówków. Śmierć po wiedeńsku to piękno cmentarzy i wyrafinowanie nagrobków, to cały labirynt podziemnych krypt i katakumb, to śledzenie zakamarków ludzkiego umysłu na kozetce u Freuda słuchając requiem Mozarta.
więcej o Wien, Post Mortem
Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy
17.10.2019
W październiku (21-27.10.2019) już po raz dziesiąty obchodzony jest Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week). Ma on na celu promowanie otwartego dostępu do publikacji i danych badawczych. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem "Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy" (Open for Whom? Equity in Open Knowledge).
więcej o Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy
Jego Wysokość Szejk Dr Sultan bin Muhammad al-Kasimi z wizytą w Bibliotece Jagiellońskiej.
15.10.2019
15 października 2019, we wtorek, Jego Wysokość Szejk Dr Sultan bin Muhammad al-Kasimi, władca emiratu Szardża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, złożył wizytę w Bibliotece Jagiellońskiej.
więcej o Jego Wysokość Szejk Dr Sultan bin Muhammad al-Kasimi z wizytą w Bibliotece Jagiellońskiej.
Salon literacki "Jagiellonki": promocja książki Jacka Bylicy "Cygańska rapsodia".
10.10.2019
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki "Cygańska rapsodia. Transkulturowe studium rzeczywistości społecznej andrychowskich Romów - konteksty pedagogiczne" autorstwa dr Jacka Bylicy.
więcej o Salon literacki "Jagiellonki": promocja książki Jacka Bylicy "Cygańska rapsodia".
Wystawa "Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej"
03.10.2019
Wystawa "Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej" została zorganizowana w ramach uroczystych obchodów stulecia Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i znalazła się w programie międzynarodowej konferencji naukowej "Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919-2019".
więcej o Wystawa "Orientalne skarby Biblioteki Jagiellońskiej"
Noc Bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej
23.09.2019
5 października 2019., w sobotę, od godz. 17.00 do 22.00 Biblioteka Jagiellońska zaprasza na Noc Bibliotek, cykliczną ogólnopolską akcję popularyzującą czytelnictwo i biblioteki. W programie wiele atrakcji dla dzieci oraz dorosłych.
więcej o Noc Bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej
Wystawa "O matematyce i matematykach w 100-lecie PTM"
09.08.2019
Wystawa przygotowana została przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne w związku z ogłoszeniem przez Senat 2019 r. Rokiem Matematyki. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Senacie, otwarta przez wicemarszałka Michała Seweryńskiego 8 maja 2019 r.
więcej o Wystawa "O matematyce i matematykach w 100-lecie PTM"
Wystawa "Szyfry, kody, cyfry"
02.08.2019
Informacja to niezwykle cenny towar, narzędzie władzy, ale także broń. Dostęp do informacji, do których nie ma wglądu przeciwnik (lub też sądzi, że są one tylko w jego posiadaniu) może odwrócić koleje wojny. Podobną rolę odgrywa na wojnie dezinformacja, czyli „zaszczepienie” przeciwnikowi nieprawdziwej informacji, która pozwala skierować jego uwagę i wysiłek militarny w zupełnie inna stronę. Co nie pozostaje bez znaczenia dla losów wielkich operacji wojennych.
więcej o Wystawa "Szyfry, kody, cyfry"
Wystawa "Matematyka na znaczkach pocztowych"
02.08.2019
Biblioteka Jagiellońska zaprasza na wystawę "Matematyka na znaczkach pocztowych". Na znaczkach przedstawiani są zarówno matematycy najsłynniejsi, jak i tacy, którzy znani są głównie w swoich krajach; matematycy z różnych epok - od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych, w tym medalistów Fieldsa.
więcej o Wystawa "Matematyka na znaczkach pocztowych"