Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2014

20140402
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Beethoven i idea wolności" – wystawa rękopisów muzycznych

Data: 02.04.2014 - 22.04.2014
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej
Organizator: Biblioteka Jagiellońska; Elżbieta Penderecka, Dyrektor Generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena
"Beethoven i idea wolności" – wystawa rękopisów muzycznych

Wystawa prezentuje autografy muzyczne ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie. Wśród nich znajdują się takie perełki, jak szkice do opery Leonore i do IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, Koncert fortepianowy B-dur KV 595 i Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także dzieła Jana Sebastiana Bacha, Dietericha Buxtehudego, Ferruccio Busoniego, Luigiego Cherubiniego. Na ekspozycji znajdują się również rękopisy polskich kompozytorów i kompozytorek

 

 

Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej

Elżbieta Penderecka
Dyrektor Generalny Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Prezes Zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

mają przyjemność zaprosić na

wystawę manuskryptów
BEETHOVEN I IDEA WOLNOŚCI

 

 

Kurator wystawy: Michał Lewicki
Oprawa plastyczna: Lech Dziewulski

Godziny otwarcia wystawy:
poniedziałek–piątek.: 10.00–17.00; sobota–niedziela: 10.00–14.00;
Wielki Piątek (18.04): 10.00–14.00
19-21.04: wystawa zamknięta;
22.04: 10.00–15.00

Wstęp wolny


Wystawa prezentuje autografy muzyczne ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie. Wśród nich znajdują się takie perełki, jak szkice do opery Leonore i do IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, Koncert fortepianowy B-dur KV 595 i Uprowadzenie z Seraju Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także dzieła Jana Sebastiana Bacha, Dietericha Buxtehudego, Ferruccio Busoniego, Luigiego Cherubiniego.

Na ekspozycji znajdują się również rękopisy polskich kompozytorów i kompozytorek pochodzące ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej: autografy mazurków Fryderyka Chopina oraz scenicznych dzieł Stanisława Moniuszki, utwory Marii Szymanowskiej i Michała Kleofasa Ogińskiego, a także autografy dzieł Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika, którego setna rocznica urodzin wypada w tym roku.

Ponadto można zobaczyć autografy dwóch kompozycji Krzysztofa PendereckiegoPasji wg św. Łukasza oraz jego najnowszego utworu, Koncertu podwójnego na skrzypce, altówkę i orkiestrę z 2012 roku – wypożyczone na wystawę od kompozytora.