
Muzyka symfoniczna jest jednym z najważniejszych nurtów w twórczości kompozytorskiej od epoki klasycyzmu, a więc od II połowy XVIII wieku. Do czasów obecnych stanowi ona zasadniczy trzon repertuaru instytucji filharmonicznych na całym świecie.
Tegoroczna wystawa rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, towarzysząca XXVI edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, poświęcona została postaci Beethovena jako kluczowej postaci w historii muzyki symfonicznej. Dzieło tego wielkiego muzyka wyznaczyło kierunki, w których w kolejnych stuleciach twórczość symfoniczna rozwijała się, a także przyczyniło się do uczynienia z niej jednego z centralnych obszarów publicznego życia muzycznego w Europie i na Świecie.
W ramach tegorocznej ekspozycji zaprezentowane zostały rękopisy wybranych dzieł symfonicznych klasyków wiedeńskich oraz szeregu kompozytorów XIX- i XX-wiecznych. Zobaczyć można między innymi autografy utworów czołowych twórców w historii muzyki europejskiej, w tym kompozytorów zagranicznych – np. J. Haydna, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta, F. Mendelssohna, A. Brucknera – i polskich: A. Panufnika, W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego.
Prezentowane rękopisy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz z przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, a także z prywatnych zbiorów Elżbiety Pendereckiej.
Wystawa czynna:
poniedziałek–piątek 10:00–17:00
sobota 10:00–14:00
piątek, 15 kwietnia 10:00–14:00