Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2022

20220331
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu”

Data: 31.03.2022 - 15.04.2022
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Wystawa „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu”

Muzyka symfoniczna jest jednym z najważniejszych nurtów w twórczości kompozytorskiej od epoki klasycyzmu, a więc od II połowy XVIII wieku. Do czasów obecnych stanowi ona zasadniczy trzon repertuaru instytucji filharmonicznych na całym świecie.

Tegoroczna wystawa rękopisów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej, towarzysząca XXVI edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, poświęcona została postaci Beethovena jako kluczowej postaci w historii muzyki symfonicznej. Dzieło tego wielkiego muzyka wyznaczyło kierunki, w których w kolejnych stuleciach twórczość symfoniczna rozwijała się, a także przyczyniło się do uczynienia z niej jednego z centralnych obszarów publicznego życia muzycznego w Europie i na Świecie. 

W ramach tegorocznej ekspozycji zaprezentowane zostały rękopisy wybranych dzieł symfonicznych klasyków wiedeńskich oraz szeregu kompozytorów XIX- i XX-wiecznych. Zobaczyć można między innymi autografy utworów czołowych twórców w historii muzyki europejskiej, w tym kompozytorów zagranicznych – np. J. Haydna, W. A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta, F. Mendelssohna, A. Brucknera – i polskich: A. Panufnika, W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego. 

Prezentowane rękopisy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz z przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, a także z prywatnych zbiorów Elżbiety Pendereckiej. 

Wystawa czynna:

poniedziałek–piątek 10:00–17:00
sobota 10:00–14:00
piątek, 15 kwietnia 10:00–14:00 

Plakat 26. edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.