Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

luty 2022

20220222
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

Data: 22.02.2022
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska
W Bibliotece Jagiellońskiej odsłonięto popiersie Ruya Barbosy

W ten sposób upamiętniono postać żyjącego w latach 1849 – 1923 znakomitego brazylijskiego pisarza, prawnika, naukowca i polityka, który na początku XX wieku znacząco wspierał na arenie międzynarodowej dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, szczególnie podczas międzynarodowej konferencji pokojowej w Hadze w 1907 r.

Ruy Barbosa doceniał determinację i silne poczucie tożsamości narodowej charakteryzujące naród polski. To właśnie uznanie dla tych szlachetnych cech zainspirowało go do obrony, z niezwykłym zaangażowaniem, prawa Polski do suwerenności. Jego wykonane z brązu popiersie, którego autorką jest Letícia Dornelles, ustawione zostało w holu na 1. piętrze w starej części Biblioteki Jagiellońskiej. Odsłonięcia monumentu dokonali rektor UJ prof. Jacek Popiel, Hadil Fontes da Rocha Vianna, ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce oraz konsul honorowy tego kraju Grzegorz Hajdarowicz.

- Ruy Barbosa kochał Polskę, ponieważ przede wszystkim kochał wolność – mówił ambasador Brazylii. - W ciągu 522 lat historii Brazylii niewielu jego współrodaków walczyło tak zacięcie jak on o wolność, sprawiedliwość i godność ludzką. Sytuacja znajdującego się pod zaborami narodu polskiego, któremu odmówiono świętego prawa do samostanowienia była bodźcem do działania dla jednego z największych i najwybitniejszych Brazylijczyków, pełnego intelektualnej błyskotliwości człowieka o niezachwianej postawie moralnej. Jestem przekonany, że nie ma lepszego miejsca dla popiersia Ruya Barbosy niż Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczelnię która na przestrzeni wieków odegrała ważną rolę w rozwoju ludzkości we wszystkich dziedzinach wiedzy łączy z  Ruyem Barbosą idea krzewienia godności ludzkiej, miłości do wiedzy i rozwoju cywilizacji – wyjaśniał Hadil Fontes da Rocha Vianna.

Rektor UJ prof. Jacek Popiel zaznaczył, że odsłonięcie popiersia tego wybitnego Brazylijczyka przypada na szczególny moment, w którym groźba wybuchu wojny na Ukrainie przypomina o ludzkich postawach prezentowanych w czasach polskich walk o niepodległość. Wspomniał też o prof. Franciszku Ziejce, który był inicjatorem tworzenia studiów polonistycznych na uczelniach brazylijskich, a także o prof. Henryku Siewierskim, który obecnie pokazuje, że relacje polsko-brazylijskie powinny być oparte na kształceniu ludzi zainteresowanych kulturą i językiem polskim.

Głos zabrał także Thiago Cionek, brazylijsko-polski piłkarz. Przypomniał, że w 2020 roku Polska i Brazylia świętowały setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych, ale relacje międzyludzkie zostały nawiązane znacznie wcześniej, kiedy z powodów politycznych i ekonomicznych w 2. połowie XIX wieku do Brazylii masowo zaczęli emigrować Polacy.

- Jednymi z tych emigrantów byli moja prababcia i mój pradziadek. Ponad 100 lat później historia mojej rodziny zatoczyła koło, kiedy powróciłem do kraju swoich przodków – mówił sportowiec, który od 2014 ma polskie obywatelstwo i reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Europy w 2016 oraz Mistrzostw Świata w 2018 r.

- Dzisiaj z ogromną satysfakcją oddaję razem z Państwem hołd Ruyemu Barbosie, wielkiemu człowiekowi i Brazylijczykowi, światowemu mężowi stanu, który jako jeden z niewielu żywo interesował się sprawą polską, kiedy naród polski takiego wsparcia najbardziej potrzebował. Barbosa był niezwykłym, szczerym przyjacielem Polski – mówił Thiago Cionek.

Źródło: https://www.uj.edu.pl/wiadomosci
Fot. Adam Koprowski

Popiersie Ruya Barbosy w Bibliotece Jagiellońskiej.