Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2022

20220112
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

"Pomiędzy" - wystawa autorskich papierów ręcznie czerpanych Ewy Rosiek-Buszko

Data: 12.01.2022 - 05.03.2022
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
"Pomiędzy" - wystawa autorskich papierów ręcznie czerpanych Ewy Rosiek-Buszko

Słowo „Pomiędzy” definiuje warsztat artystki, który skupia się pomiędzy niezwykłym japońskim papierem washi – magicznie transparentnym i delikatnym, nad którym autorka wystawy pracowała w Japonii, a szorstkim i pozbawionym finezji papierem, który ręcznie czerpie od wielu lat w Polsce. Poszukując siły oddziaływania, stale dokonuje wyboru pomiędzy dużymi formatami a miniaturą.

Artystka czerpie natchnienie z „ciszy” białych delikatnych washi, w których istotę wyrazu dają grające cienie. Na wystawie znaleźć można inspiracje polską sztuką ludową, ale i fascynacje tradycyjną sztuką japońską. Symbolika niektórych prac jest kompilacją stylistyk, oczarowań i zachwytów nad prostotą, ascezą i techniką przekazu.

"Tytuł mojej wystawy jest odzwierciedleniem tego, co odczuwam po już niemal dwóch latach trwania pandemii. Plany związane z realizacją wystaw, aktywność twórcza, praca nad kolejnymi obiektami to jedno, życie jednak pisze własny scenariusz. Wybuch pandemii spowodował wiele zmian, falę niepokoju, przemyśleń, analiz, refleksji oraz zmiany zachowań społecznych. Ostatnie miesiące ponownie wyciszają zgiełk codzienności, który nami zawładnął przez lata. Nastał czas skupienia, wyciszenia i zamyślenia nad tym, o czym do tej pory w hałasie i nieustającej bieganinie zapominaliśmy" – pisze Autorka.

Ewa Rosiek-Buszko urodziła się w Gliwicach. Mieszka i pracuje w Krakowie. W 1979 roku uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Nauczycielka dyplomowana – instruktorka plastyki. Współzałożycielka i kuratorka wystaw śląskiej grupy „Przekaz” działającej na niwie tkackiej od 1991 roku. Od 1979 roku członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Członkini InSEA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. W latach 2002–2014 członkini zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka warsztatów „Paper Gami”, na których bazie prowadzi zajęcia i wykłady dotyczące papieru ręcznie czerpanego.
Autorka idei projektu Washi no fushigi. Tajemnica papieru realizowanego w Polsce oraz w Japonii w roku 2019-2020. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Anglii, Austrii, Japonii, USA i Niemczech.

Do obejrzenia wystawy zapraszają Państwa dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Remigiusz Sapa oraz Autorka wystawy

Plakat wystawy autorskich papierów ręcznie czerpanych Ewy Rosiek-Buszko. Przedstawione na plakacie informacje znajdują się powyżej grafiki.