Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

styczeń 2022

20220110
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Długotrwały Stan Przejściowy"

Data: 10.01.2022 - 10.02.2022
Miejsce: Hol główny Biblioteki Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3)
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Wystawa "Długotrwały Stan Przejściowy"

Na wystawie prezentowanej w holu Biblioteki, można zobaczyć piętnaście fotografii Wojciecha Karlińskiego.

„Przestrzeń, która pojawia się na fotografiach – pisze Autor o swoim projekcie –  to dworce, wiaty, przystanki autobusowe oraz niepozorne, czasem nie zauważane w tkance miejsca, punkty odjazdu busów. Czas pandemii dodatkowo zmienił ich status. Część z nich została wyłączona z użytku publicznego, zapomniana w związku ze znacznym zmniejszeniem liczby kursów, lub zmienione zostało ich przeznaczenie. Pozamykane na głucho, na chwilę, na kilka tygodni, nie wróciły już do swojej pierwotnej użyteczności. Niektóre nowe lub odnowione stają się jedynie wydmuszkami przypisywanej im pierwotnej funkcji.

Długotrwały Stan Przejściowy, to fotografie, które powstały z potrzeby zapisu „znaku” tymczasowości pojawiającej się podczas moich podróży. Wszystkie zdjęcia, wykonane w 100 miejscowościach w Polsce powstały w rok. Nie będzie tu jednak  miast „wielkiej szóstki”. Wybór miejsc spoza dużych aglomeracji był podyktowany faktem, iż tylko w ten sposób można pokazać jak podróżują osoby o niskim statusie społecznym. To właśnie prowincja, po której podróżowałem jedynie publicznymi środkami transportu pokazuje jak ludzie nie posiadający aut i żyjący w małych miastach przemieszczają się z miejsca na miejsce i jak trudnym bywa to wyzwaniem."

Na wystawie prezentowanej w holu Biblioteki, można zobaczyć piętnaście fotografii wybranych z kilkuset wykonanych w tym projekcie. Zachęcamy do obejrzenia wszystkich opublikowanych na stronie projektu Długotrwały Stan Przejściowy 
 

Wojciech Karliński zajmuję się szeroko rozumianą  fotografią reportażową, ilustracyjną i portretową.

Jest autorem zdjęć na okładkach wielu książek, m.in.: „Oskar i Pani Róża” Emanuela Schmitta; „Pianisty”  Władysława Szpilmana; „Tutaj” Wisławy Szymborskiej, a także fotografii ilustracyjnych do książek Szymona Hołowni, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzeja Maleszki. 

Współpracował lub współpracuje m. in. z: SIW ZNAK, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Edukacyjne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Can-Pack S.A., Fundacja Parasol, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Instytut Książki, Wydawnictwo Arkana, Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal Miłosza, Copernicus Festiwal, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. 

Jego zdjęcia publikowane były w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „Foto Pozytywie”, „Rzeczpospolitej”.
Jego fotografie wisiały na ścianach Galerii Gierałtowskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, BWA w Kielcach, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Ponikwa, województwo dolnośląskie, powiat kłodzki. Październik 2020.