Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

lipiec 2019

20190715
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa "Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków"

Data: 15.07.2019 - 26.07.2019
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Organizator: Biblioteka Jagiellońska oraz Biblioteka Kraków
Wystawa "Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków"

Biblioteka Jagiellońska oraz Biblioteka Kraków serdecznie zapraszają na wystawę „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”, Wernisaż wystawy odbędzie się 12 lipca 2019 o godzinie 12:00 w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)



Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:

  • 10:00–18:00 (15–19 lipca 2019)
  • 10:00–15:00 (22–26 lipca 2019)


Wystawa została zorganizowana z okazji odbywającego się w dniach 14–19 lipca w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML 2019.

Dzieje Biblioteki Jagiellońskiej, ściśle związane z dziejami najstarszego w Polsce, założonego w 1364 roku Uniwersytetu Jagiellońskiego, liczą już ponad 650 lat. Zbiory, które w ciągu wieków zostały w niej zgromadzone, stanowią świadectwo historii jednego z najstarszych ośrodków akademickich w Europie, mającego również bogate, sięgające średniowiecznych czasów tradycje muzyczne. Celem niniejszej wystawy jest zaprezentowanie wyboru szczególnie cennych i interesujących rękopisów i druków muzycznych, przechowywanych w murach Biblioteki Jagiellońskiej. Muzykalia zostały zestawione i ukazane w taki sposób, by oddać w miarę możliwości chronologię gromadzenia i przyrastania kolekcji oraz historyczne przemiany w profilu gromadzonych zbiorów. Starano się przede wszystkim wydobyć specyfikę kolekcji muzykaliów, wynikającą z jednej strony ze ścisłego, genetycznego powiązania zbiorów Biblioteki z dydaktyczną i naukową działalnością uniwersytetu, z drugiej strony z funkcjonowania Biblioteki Jagiellońskiej w świadomości Polaków, co najmniej od XIX wieku, jako bibliotheca patria – biblioteka ojczysta, mająca gromadzić skarby polskiej, narodowej kultury, z trzeciej zaś, z faktu, że przechowywane w niej muzykalia mają doniosłe znaczenie nie tylko dla lokalnej, ale również europejskiej i światowej kultury muzycznej.