Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2018

20180410
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Salon literacki "Jagiellonki" - promocja książki Marka Pawlaka "Zawstydzona tożsamość. Emocje, ideologie i władza w życiu polskich migrantów w Norwegii"

Data: 10.04.2018
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna w nowym gmachu, godz. 17.00, wstęp wolny
Organizator: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska
Salon literacki "Jagiellonki" - promocja książki Marka Pawlaka "Zawstydzona tożsamość. Emocje, ideologie i władza w życiu polskich migrantów w Norwegii"

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na promocję książki Marka Pawlaka "Zawstydzona tożsamość. Emocje, ideologie i władza w życiu polskich migrantów w Norwegii"

 

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: dr hab. Dariusz Niedźwiedzki, prof. UJ (Instytut Europeistyki UJ) oraz Autor.

"Dostajemy do rąk książkę niezwykle ważną i wyjątkową, będącą oryginalnym na gruncie polskim przedstawieniem migracji, które eksponuje jej aspekt emocjonalny. Autor umiejętnie łączy emocje z zagadnieniami tożsamości, hierarchii kulturowej, zróżnicowań klasowych i globalnych zależności. Rozważania bezustannie oscylują tu między empirią a refleksją teoretyczną, co uznawane jest za właściwy sposób narracji w dzisiejszej antropologii. Książka jest przy tym żywa i po prostu wciągająca, a dzięki wnikliwemu zanurzeniu się w terenie zostaje nam odsłonięty fragment rzeczywistości, o której słyszymy, lecz o której w gruncie rzeczy niewiele wiemy. Publikacja wnosi wiele do studiów antropologicznych i migracyjnych. Z pewnością nie pozostanie bez echa i wzbudzi wiele dyskusji naukowych."

Z recenzji prof. dra hab. Michała Buchowskiego

Marek Pawlak, antropolog, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz badacz Centrum Badań Migracyjnych (CeBaM) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy naukowej skupia się głównie na zjawisku migracji transnarodowej, polityce tożsamości oraz emocjach, wyobrażeniach i reżimach mobilności. Prowadzi wielostanowiskowe badania etnograficzne dotyczące migracji i doświadczeń kryzysu ekonomicznego w Islandii oraz klasy społecznej, płci kulturowej i kulturowych kontekstów opieki w Norwegii.

Zob. źródło >>