Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Archiwum

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2018

20180326
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Salon literacki "Jagiellonki" - spotkanie z Krzysztofem Kołtunem, autorem książki "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu"

Data: 26.03.2018
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, Kraków, sala konferencyjna w nowym gmachu, godz. 17.00, wstęp wolny
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Salon literacki "Jagiellonki" - spotkanie z Krzysztofem Kołtunem, autorem książki "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu"

Biblioteka Jagiellońska zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Kołtunem, autorem książki "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu"

Książka "Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu", autorstwa Krzysztofa Kołtuna, jego dużym wysiłkiem i ogromnym zaangażowaniem, wydana została w końcu 2016 roku przez lubelskie Wydawnictwo Norbertinum. Stanowi zbiór 41 opowiadań-relacji świadków ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Tematyka wspomnień dotyczy obszaru położonego niedaleko, tuż za graniczną obecnie rzeką Bug. Opisano w niej tragiczne, wstrząsające i traumatyczne przeżycia ludzkie, przyporządkowane terytorialnie do miejsc, po często nieistniejących dzisiaj wioskach, które zniknęły z powierzchni ziemi – spalone często razem ze swoimi mieszkańcami, świątyniami i zabudowaniami. Często nawet z wykarczowanymi sadami owocowymi (zgodnie z zaleceniem prowidu OUN o bezlitosnym zacieraniu wszelkich śladów polskości na tej ziemi).

Spisane relacje można podzielić na 3 grupy: tragiczne wspomnienia naocznych świadków z okrutnej rzezi Polaków, współczesne relacje z ekshumacji i ponownych pochówków po latach, oraz znajdujemy tam także opowiadania stanowiące legendy upamiętniające zatracony klimat dawnego Wołynia z jego kulturą, wierzeniami, obyczajami i tradycjami.

ppłk rez. dr inż. Jacek Jarosław Gaj

Krzysztof Kołtun - urodził się 9 listopada 1958 roku w Chełmie, w rodzinie wywodzącej się z Lubomla na Wołyniu. Poeta liryczny, autor dwudziestu czterech książek poetyckich. Reprezentuje Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie i literackie Bractwo Białego Pasterza. Jest założycielem Grupy Poetyckiej „Krzemień” w Chełmie w 2010 roku, kontynuującej przedwojenne tradycje Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Jest pomysłodawcą i organizatorem konkursów poetyckich – ogólnopolskich, skupiających rozproszone po świecie literackie środowisko kresowian i młodych talentów. Do najbardziej znanych i najdłużej organizowanych konkursów należy Konkurs Poetycki „U Progu Kresów”, organizowany od 1998 roku. Ponadto jest założycielem Towarzystwa Rodzin Kresowych (1988), Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury (1999) oraz Kresowego Zespołu „Sokoliki” (2004) w Chełmie. Laureat Literackiej nagrody im. A. Patkowskiego (Sandomierz 1999), nagrody literackiej KAJA Kazimierza Andrzeja Jaworskiego (Chełm 2005), literackiej Nagrody im. W. Hasiora Stowarzyszenia „Ars Populi” (Kraków-Zakopane 2005), wielu konkursów poetyckich. Gość i współtwórca audycji radiowych, dziennikarz. Z pasji i zamiłowań etnograf, antykwariusz, kolekcjoner kresowy, duchowy przewodnik po Kresach.

Źródło: http://norbertinum.pl/autor/99