Skarby Meksyku w Bibliotece Jagiellońskiej – konferencja i prezentacja rękopisów

Termin: 19.06.2019
Miejsce: sala konferencyjna w starym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od Muzeum Narodowego), godz. 11.00
Organizator: Ambasada Meksyku w Polsce, Biblioteka Jagiellońska, Centrum Meksykańskie UJ, Centrum Meksykańskie Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku z oddziałem w Berlinie

Odbywająca się w ramach obchodów 250-lecia narodzin wybitnego naukowca i badacza, Aleksandra Humboldta, konferencja "Skarby Meksyku" będzie przyczynkiem do rozmowy na temat tego wielkiego humanisty oraz historii i podboju Meksyku.

Konferencji towarzyszy wyjątkowa prezentacja materiałów dotyczących Meksyku ze spuścizny rękopiśmiennej Aleksandra Humboldta oraz rękopisów (oryginałów i wydań faksymilowych) ze zbioru "Manuscripta americana". Obie kolekcje pochodzą z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie i są przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej.

Aleksander Humboldt to ojciec współczesnej geografii, który zrewolucjonizował swojego czasu wiedzę o przyrodzie, a sławą dorównywał nawet Napoleonowi.

Urodzony w Berlinie pruski geograf, przyrodnik i podróżnik to niezwykle ważna postać w historii Ameryki Łacińskiej. Znany ze swojej humanistycznej postawy, przejawiającej się m.in. w krytyce niewolnictwa, opresji i wyzysku Indian, Aleksander Humboldt podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej ze szczegółami opisał trudne warunki życia i pracy lokalnych społeczności, ale również wnikliwie badał i obszernie opisywał tamtejszą rzeczywistość i geografię.  Książki, jakie po sobie zostawił do dzisiaj stanowią ważne źródło wiedzy o XIX-wiecznym Meksyku.

W trakcie konferencji badacze z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego omówią swoją pracę z dokumentami w języku nahuatl oraz przedstawią dotychczasowe odkrycia.

W konferencji udział wezmą dr Szymon Gruda (zaprezentuje wspólną pracę z dr Julią Madajczak z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego), dr Monika Jaglarz (Biblioteka Jagiellońska) oraz gość specjalny - dr Patrick Johansson Kéraudren (UNAM - Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku). Moderatorem spotkania będzie dr Adriana Haro-Luviano (Centrum Meksykańskie UNAM w Berlinie).

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

Wstęp wolny.

Witryna internetowa: https://www.facebook.com/events/1096051000583400

Data opublikowania: 14.06.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic