Wystawa "20 lat po książce: liberatura – książka artystyczna"

Termin: 10.06.2019 - 06.07.2019
Miejsce: Hol główny Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3), w godz. otwarcia Biblioteki
Organizator: Biblioteka Jagiellońska

Kuratorzy: Małgorzata Niespodziewana-Rados (UP), Bogna Sroka-Mucha (UP), Edyta Stajniak (ASP)

Koncepcja i aranżacja: Marta Świetlik (doktorantka IBL PAN)

Koordynacja: Tomasz A. Kalita (BJ), Małgorzata Kusak (BJ)

Od 10 czerwca do 6 lipca br. w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej będzie można zwiedzać wystawę "20 lat po książce: liberatura – książka artystyczna", zorganizowaną w 20. rocznicę Wystawy Książki Niekonwencjonalnej w BJ (czerwiec 1999).

Obecna ekspozycja, oprócz przypomnienia głównych dzieł uznanych wówczas za liberackie (Finnegans Wake Jamesa Joyce’a, Oka-leczenie Zenona Fajfera i Katarzyny Bazarnik, Ulica Sienkiewicza Radosława Nowakowskiego), prezentuje współczesne dzieła studentów krakowskiego ASP oraz Wydziału Sztuki UP, które mierzą się z tematem książki niekonwencjonalnej, jako dziełem literackim, jak i plastycznym. Ponadto będzie można zobaczyć eksponaty z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, wydawnictwa LIBERATORIUM Radosława Nowakowskiego, a nawet kolaże-wyklejanki dwóch Noblistek: Wisławy Szymborskiej i Herty Müller.

20 lat temu podczas pamiętnej Wystawy Zenon Fajfer wygłosił manifest, w którym zaproponował nowy termin do opisu tekstów angażujących oprócz języka elementy materialne (krój pisma, rodzaj papieru, druk etc.), by tworzyć całokształt dzieła literackiego: liberatura (łac. liber – księga, wolny). Jak miało się okazać nowy gatunek stał się inspiracją dla wielu pisarzy i artystów książki. Zarazem wprowadził pewne zamieszanie: pojawił się problem rozróżnienia między liberackim dziełem literackim, a książką artystyczną, która z definicji bazuje na innych środkach artystycznych niż tekst literacki…

Wystawa „20 lat po książce” podejmuje dawny problem, wyjaśnia go i zapoznaje widza z nowymi dziełami tak liberatury, jak i książki artystycznej. Jeśli więc jeszcze nic nie rozumiesz, to przyjdź, zobacz, przeczytaj!

Data opublikowania: 06.06.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic