Wystawa - "W poszukiwaniu utraconej ciszy: wystawa haiga i sumi-e"

Termin: 06.06.2019 - 06.07.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala wystawowa, wejście od ul. Oleandry 3, wystawa czynna w godzinach otwarcia Biblioteki
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Wydawnictwo Austeria

wernisaż: 5 czerwca 2019 r., godz. 17:00

W programie prezentacja książki-portfolio Lidii Rozmus "In Silence • 静けさに • W ciszy" oraz "W ciszy • 静けさに • In Silence – książka do pisania". Austeria 2019.

wydarzenia towarzyszące: Jeden ruch pędzla - warsztaty sumi-e (malarstwo tuszem i pędzlem na papierze ryżowym) i rozważania na temat sztuki i estetyki japońskiej: 

  • 7 czerwca 2019, w godz. 17.30-19.30 (zapisy zamknięte)
  • dodatkowy termin 25 czerwca 2019, w godz. 17.30-19.30

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: tel. 12 663-34-03 lub 12 663-34-04.

Żyjemy w trudnych czasach, gdzie chwile spokoju i samotności są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia i egzystencjalnych zmagań. Jest wiele rodzajów ciszy i każdy odczuwa je inaczej. Lidia Rozmus doświadcza ciszę w trzech liniach haiku, w jednym lub dwóch pociągnięciach pędzla w jej sumi-e, w kilku liniach narysowanych kredką lub w jednym błysku obiektywu w aparacie fotograficznym. Koncepcją wystawy jest pokazanie książki-portfolio zatytułowanej “In Silence • 静けさに • W ciszy - haiga” autorstwa Lidii Rozmus, której towarzyszy film Jana Zamorskiego pod tym samym tytułem.

W książce i na wystawie prezentowane są cztery pory roku w całym ich pięknie i spokoju i towarzyszą im wybrane haiku z publikacji. Wystawiona jest również seria sumi-e w postaci zwojów. Częścią tej multimedialnej ekspozycji będą także warsztaty malowania sumi-e prowadzone przez artystkę. Książka-portfolio “In Silence  •静けさに • W ciszy – haiga” składa się z 18 folderów, z których każda zawiera trzy wersje haiga (haiku z obrazem). Wierszom (haiku) w języku angielskim towarzyszą fotografie Iwony Biedermann i Lidii Rozmus; wiersze w języku japońskim są ilustrowane obrazami sumi-e autorstwa Lidii Rozmus z kaligrafią Masanobu Koshikawy, a wierszom po polsku towarzyszą rysunki kredką na czarnej tekturze wykonane przez Rozmus.

Lidia Rozmus – polska malarka i poetka haiku od lat zafascynowana sztuką i estetyką japońską. Ukończyła Historię Sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1980 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych jako artysta grafik, maluje sumi-e oraz obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego magazynu „Modern Haiku”. Jest autorką książek artystycznych zawierających haiku, haibun i haiga. Laureatką nagrody Merit Book Award (Haiku Society of America). Wystawiano jej obrazy oraz publikowano haiku w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Polsce i Australii, gdzie również prowadziła warsztaty i wykłady na temat estetyki i sztuki japońskiej.

Miała szczęście studiować sumi-e z takimi mistrzami jak: Madeleine Stanley-Jossem, Qigu Jiang i Shozo Sato.

Od przeszło dziesięciu lat jest również “prezydentem” Republiki Kreciej Góry, na wpół prawdziwej na wpół wyimaginowanej krainy, dokładnie opisanej w książce “Republika Kreciej Góry, The Republic of Mole Hill – książka do pisania”, Austeria, 2017.

Pytana dlaczego powstała książka–portfolio “In Silence • 静けさに • W ciszy – haiga”, artystka powiedziała: Przez większość mojego życia, trzy kultury, polska, amerykańska i japońska, trzy języki, jak również trzy geograficzne miejsca, mają duży wpływ na moją twórczość, moją egzystencję. Na szczęście odnajduję rodzaj jedności we wszystkich trzech. Co do książki, moje przesłanie jest proste: w środku chaosu i hałasu codziennego życia, zbawienną ciszę można odnaleźć przede wszystkim w sobie by móc powiedzieć:

w ciszy

brak początku, brak końca

w ciszy

Data opublikowania: 24.05.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic