Salon literacki „Jagiellonki”: promocja książki Krystyny Czerni "Nowosielski - sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin"

Termin: 28.03.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna, wejście od ul. Oleandry 3, godz. 17.00
Organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Biblioteka Jagiellońska

Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Biblioteka Jagiellońska zapraszają na spotkanie promocyjne książki Krystyny Czerni Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin.

Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin to publikacja poświęcona sakralnym realizacjom Jerzego Nowosielskiego – jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, mającego ukraińskie korzenie. Książka jest drugim tomem szeroko zamierzonego opracowania, będącego katalogiem projektów i realizacji monumentalnej sztuki sakralnej krakowskiego artysty. Pierwszy tom powstał ponad trzy lata temu i dotyczył Małopolski (Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna, Kraków 2015). W drugim tomie udokumentowano twórczość Nowosielskiego na terenie trzech regionów: obecnego województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Album zawiera opis historyczny i analizę ikonograficzną obiektów, oraz blisko 600 zdjęć, których autorami są Piotr Sawicki, Bogusław Florian Skok i Grzegorz Eliasiewicz. W książce znalazły się także liczne zdjęcia archiwalne, dokumentujące wnętrza już nie istniejące – przemalowane lub zniszczone.

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą:

  • Krzysztof Klimek - artysta malarz, uczeń Jerzego Nowosielskiego
  • Ewa Zalewska - Kierownik Muzeum Ikon (Oddział Muzeum Podlaskiego) z Supraśla
  • Adam Zagajewski - poeta
  • oraz Autorka

Krystyna Czerni (ur. 1957) – krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje: Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 r. związana była z Instytutem Historii Sztuki UJ. Zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Obecnie jest związana z Fundacją Wspierania Kultury IRSA. Wydała m.in. Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015), Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Kazimierza Wyki (2012). Jej książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011) trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia w 2012 r.

Data opublikowania: 16.03.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic