"Słowem PADEREWSKI" - pokaz autografu listu i wykład

Termin: 05.11.2018
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22, Kraków, godz. 10.00
Organizator: Balet Cracovia Danza, Instytut Muzykologii UJ, Biblioteka Jagiellońska

Wydarzenie Słowem Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską jest swego rodzaju preludium do premiery widowiska Paderewski. Fantazja i legenda, która odbędzie się tydzień później, 12 listopada w Centrum Kongresowym ICE. Spektakl oparty jest na niepublikowanych dotąd listach Ignacego Jana Paderewskiego.

Jeden z tych listów, przechowywanych na co dzień w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej, będzie można oglądać tylko tego jednego dnia w holu głównym biblioteki. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 wystawieniem listu. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytucie Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrzów przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W dniu 10 kwietnia 2001 r. w gabinecie dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej Krzysztofa Zamorskiego miało miejsce uroczyste przekazanie do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego listów Ignacego Jana Paderewskiego skierowanych do rodziny. Anne Strakacz Appelton, córka Sylwina Strakacza (1892-1973) sekretarza I.J. Paderewskiego, przekazała na ręce Małgorzaty Perkowskiej-Waszek dla Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, w obecności pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych prof. Wojciecha Kowalskiego i dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej K. Zamorskiego listy Paderewskiego. Przekazany zbiór to ponad 300 listów I.J. Paderewskiego do ojca Jana i Heleny Górskiej, późniejszej żony mistrza fortepianu. Listy te z uwagi na ich wartość źródłową zostały przez ówczesne władze Instytutu Muzykologii przekazane w wieczysty depozyt do przechowywania i udostępniania w Biblioteki Jagiellońskiej i otrzymały sygnatury Przyb. 123-128/01. W Bibliotece Jagiellońskiej listy I.J. Paderewskiego są przechowywane i chronione z wielką pieczołowitością w odpowiednich warunkach klimatycznych. Według woli Pani A. Strakacz Appleton dysponentem udostępniania listów I.J. Paderewskiego była M. Perkowska-Waszek (zm. 2011), a obecnie Instytut Muzykologii UJ.

prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk
Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej

Data opublikowania: 30.10.2018
Osoba publikująca: Mirosław Kubic