Wystawa "Bibliotheca Magna. Biblioteka Jagiellońska na przestrzeni dziejów"

Termin: 04.12.2017 - 25.01.2018
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala wystawowa (wejście od ul. Oleandry 3), wystawa czynna: pn. 10-17, wt.-pt. 10-15
Organizator: Biblioteka Jagiellońska

Wernisaż wystawy: 1 grudnia 2017, godz. 13.00, sala koferencyjna NG

Biblioteka Jagiellońska, Muzeum UJ Collegium Maius oraz Archiwum UJ zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Bibliotheca Magna - Biblioteka Jagiellońska na przestrzeni dziejów", które odbędzie się dnia 1 grudnia o godz. 13.00 w sali konferencyjnej Nowego Gmachu BJ (wejście od ul. Oleandry). Podczas wersnisażu dawne i nowsze dzieje biblioteki wspominać będą Dyrektorzy: Ryszard Juchniewicz, Zdzisław Pietrzyk oraz Krzysztof Zamorski.

Ukazanie dziejów Biblioteki Jagiellońskiej, której początki sięgają końca piętnastego wieku, nie było zadaniem łatwym. Autorzy zdecydowali się na wybór najistotniejszych wątków i wydarzeń oraz prezentację postaci o najważniejszym znaczeniu dla dziejów książnicy. Ze względu na bogactwo materiału wystawa została podzielona na dwie części, prezentowane  w dwóch miejscach, odpowiadających historycznie lokalizacji biblioteki.  Część pierwsza eksponowana jest zatem w pierwszej siedzibie biblioteki - Collegium Maius, zaś część druga - w sali wystawowej nowego gmachu biblioteki przy ul. Oleandry.

Tytuł wystawy nawiązuje do nazwy medalu “Bibliotheca Magna Perennisque”, który w tym roku otrzymała Biblioteka Jagiellońska. Medal jest przyznawany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich instytucjom i organizacjom w uznaniu za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim.

 

 

Data opublikowania: 27.11.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic