Wystawa "Matematyka na znaczkach pocztowych"

event-date: 05.09.2019 - 04.10.2019
Place: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3), wystawa czynna: piątek 06.09 w godz. 10-18, pozostałe dni: pn. 10-17, wt.-pt. 10-15
organizer: Biblioteka Jagiellońska i Wydział Matematyki i Informatyki UJ

W dniach 5 września – 4 października 2019 w Bibliotece Jagiellońskiej czynna będzie wystawa Matematyka na znaczkach pocztowych. Znaczków związanych z matematyką wyemitowano dotychczas około tysiąca na całym świecie. Na znaczkach przedstawiani są zarówno matematycy najsłynniejsi, jak i tacy, którzy znani są głównie w swoich krajach; matematycy z różnych epok – od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych, w tym medalistów Fieldsa. Upamiętniane są ważne w świecie matematycznym wydarzenia, jak Światowy Rok Matematyki, Międzynarodowe Kongresy Matematyków. Niejednokrotnie znaczki poświęcone są samej matematyce. Na niektórych można zobaczyć fraktale, matematyczne obiekty, wzory czy ilustracje słynnych twierdzeń.

Filatelistyczną atrakcję stanowią także "First Day Covers" (FDC). W dniu wydania znaczka często emitowane są specjalne – niekiedy bardzo ciekawe pod względem graficznym – koperty upamiętniające to wydarzenie, z tym znaczkiem i pamiątkowym stemplem. Ponadto wydawane są inne walory filatelistyczne – specjalne kartki okolicznościowe z rysunkami czy portretami, opatrzone związanymi z nimi znaczkami, a także specjalnie wydrukowane arkusze dużego formatu.

Materiały eksponowane na wystawie (znaczki oraz inne filatelistyczne ciekawostki, w tym wiele pamiątkowych kopert FDC) pochodzą ze zbiorów Danuty i Krzysztofa Ciesielskich.

Wystawa jest imprezą towarzyszącą Zjazdowi Matematyków Polskich w Stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Wernisaż odbędzie się 4 września o godzinie 18:00. Od 5 września wystawa będzie czynna w poniedziałki od 10 do 17, od wtorku do piątku od 10 do 15. W dniu 6 września w godzinach 10-18 będzie na wystawie czynne stoisko filatelistyczne, gdzie m.in. będzie można nabyć kartki jubileuszu stulecia PTM oraz uzyskać pamiątkowy stempel Zjazdu.

Published Date: 02.08.2019
Published by: Mirosław Kubic