Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawy

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210621

Lettra - Kraków 2021, znak/litera.

Data: 21.06.2021 - 17.07.2021
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie
Organizator: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski
Współorganizatorzy: Biblioteka Jagiellońska oraz Katedra Edytorstwa i Nauk Pomocniczych Wydziału Polonistyki UJ
Kontakt: Kurator wystawy: dr hab. Teresa B. Frodyma
Lettra - Kraków 2021, znak/litera.

„Wokół książki” to cykl wystaw organizowanych przez ZPAP Okręg Krakowski w Bibliotece Jagiellońskiej.

Ich kontynuację – siódmy rok z rzędu, stanowi wystawa „Lettra – Kraków 2021, znak i litera”, odbywająca się w cyklu trzyletnim od 2006 roku i towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie. W tym roku tematem przewodnim wystawy jest hasło „Typograficzne qui pro quo”. 

Celem obecnego projektu jest umożliwienie artystom wyrażenia siebie poprzez szeroko pojętą typografię. I to nie tylko tę związaną z książką, ale też będącą sposobem „zagospodarowania” powierzchni czy przestrzeni…
Forma i materia graficzna znaku/litery mogą odzwierciedlić osobowość twórcy, stanowić pretekst do działania i samorealizacji. Zaproszeni do wystawy artyści to członkowie ZPAP z Polski oraz ich przyjaciele z zagranicy, przeważnie pochodzący z Polski. Prezentacja pokazuje potęgę wyobraźni artystów w dokonaniach twórczych, gdzie wspomniana litera czy znak to pretekst do działania. 

W holu Biblioteki prezentujemy również wystawę towarzyszącą:

typoGRAFIKA - ZABAWY KLOCKAMI

Od 21 czerwca do 17 lipca 2021, w godzinach otwarcia BJ.

Na wystawie eksponowane są  prace studentów Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz uczestników warsztatów typograficznych, studentów deCalb Univesity z Chicago zorganizowanych w Oficynie ASP w Katowicach. 
Każdy napisany TEKST to OBRAZ, każdy DRUK i wydruk to GRAFIKA. Projektanci poddani tyranii InDesign’u tracą wzrok tropiąc wiszące spójniki, bękarty i wdowy w perfekcjonistycznie złamanych kolumnach. A tymczasem w zakamarkach muzealnych już dziś starych drukarni drewniane czcionki afiszowe – KLOCKI – czekają na kogoś, kto zechce pobawić się ręcznym układaniem literek. Efekty takich zabaw mogą Państwo oglądać na naszej wystawie.

Kuratorzy: Katarzyna Gawrych-Olender, Marian Słowicki

Prezentowane prace zostały zrealizowane w Oficynie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach zajęć dydaktycznych i warsztatów prowadzonych przez dr Mariana Słowickiego. Oficyna to zecernia, drukarnia i introligatornia mieszcząca się w Katowicach, przy ul. Koszarowej 19.

 

Widok ogólny sali wystawowej z eksponatami wystawy „Lettra – Kraków 2021, znak i litera Fragment wystawy typoGRAFIKA - ZABAWY KLOCKAMI

Widok zawartości stron Widok zawartości stron