Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inne wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191022

Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy

Data: 22.10.2019
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna, ul. Oleandry 3, Kraków
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy

W październiku (21-27.10.2019) już po raz dziesiąty obchodzony jest Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week). Ma on na celu promowanie otwartego dostępu do publikacji i danych badawczych. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem "Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy" (Open for Whom? Equity in Open Knowledge).

Z okazji X edycji Tygodnia Otwartej Nauki Biblioteka Jagiellońska zaprasza 22 października 2019 r. (wtorek) na wykłady, które mają na celu przybliżenie idei otwartego dostępu, zasad Planu S, zagadnień prawa autorskiego w kontekście otwartej nauki, problemów na jakie natrafiają osoby z niepełnosprawnościami  w korzystaniu z zasobów otwartych oraz z szansami jakie się z tym wiążą, kwestii związanych z otwartym publikowaniem danych badawczych: selekcji danych, miejsc archiwizacji danych, prawnego statusu danych udostępnianych w modelu Open Access. Dodatkowo w ramach wydarzenia planowana jest akcja informacyjna promująca otwarty dostęp w nauce oraz wyświetlanie krótkich filmów na temat otwartej nauki.

 

Wykłady poprowadzą:

dr Leszek Szafrański (kierownik Oddziału Zbiorów Cyfrowych, Biblioteka Jagiellońska),

dr Michał Wyrwiński (radca prawny, adiunkt w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej UJ, specjalista z zakresu ochrony dóbr osobistych, treści cyfrowych i prawa mediów oraz prawa konsumenckiego),

mgr Edyta Gałuszka (Sekcja Repozytorium UJ, Oddział Zbiorów Cyfrowych w Bibliotece Jagiellońskiej),

mgr inż. Katarzyna Pyryt (Technologie wspierające, Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ),

mgr Małgorzata Perdeus-Białek (Szkolenia, Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ).

 

Data: 22 października 2019, 12.30 - 14.30.

Zapraszamy Czytelników Biblioteki Jagiellońskiej do włączenia się w akcję.

Osoby chcące zgłębić tematykę otwartości będą mogły sięgnąć do pudełka "Poznaj Open Access". Nowinki – zawierające informacje o otwartej nauce, aspektach prawnych, linkach do ciekawych miejsc w sieci z legalnymi zasobami nauki, kultury i wiele innych – czekają na wylosowanie!

Do pudełka, "Zapytaj o Open Access", będzie można wrzucać karteczki z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi Open Access’u.  Pytania zostaną przeanalizowane przez zespół Repozytorium UJ, a odpowiedzi umieszczone w sieci - śledź wpisy na facebooku Jagiellonki: https://www.facebook.com/BibliotekaJagiellonska oraz aktualności na stronie RUJ: https://ruj.uj.edu.pl

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron