Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inne wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20191005

Noc Bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej

Data: 05.10.2019
Miejsce: Miejsce: Biblioteka Jagiellońska (wejście od ul. Oleandry 3), w godz. 17.00-22.00
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Noc Bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej

5 października 2019., w sobotę, od godz. 17.00 do 22.00 Biblioteka Jagiellońska zaprasza na Noc Bibliotek, cykliczną ogólnopolską akcję popularyzującą czytelnictwo i biblioteki. W programie wiele atrakcji dla dzieci oraz dorosłych.

Dla amatorów planszówkowych rozgrywek, jak i wszystkich, którzy chcą miło spędzić sobotnie popołudnie, w Czytelni Głównej na stolikach zamiast książek pojawią się gry planszowe. Ponadto odbędą się warsztaty recyklingu „Twórcy robotów”, warsztaty papiernicze „Zrób coś z niczego” oraz warsztaty kaligraficzne. Jeżeli chcesz wiedzieć jak postrzega świat osoba niewidoma, to zapraszamy do odwiedzenia „Niewidzialnego Pokoju”, tu doświadczysz "życia w ciemności". Tradycyjnie zapraszamy na wycieczki po Bibliotece Jagiellońskiej oraz na pokazy naszych zbiorów. Dodatkową atrakcją będzie kino familijne. 

Szczegółowy program: 

* Zapisy od godz. 17.00 w punkcie informacyjnym, hol główny BJ, wejście od ul. Oleandry 3. Ilość miejsc ograniczona. 

  • zaplanszUJ w Jagiellonce - w Czytelni Głównej w godz. 17.00-22.00 gramy w gry planszowe

Kochasz grać w planszówki? Chciałbyś zagrać, ale nie masz z kim? A może masz ochotę pograć wraz z rodziną w ulubioną grę w nietypowym miejscu? ZaplanszUJ w Noc Bibliotek w Bibliotece Jagiellońskiej! 

5 października 2019 od 17 do 22 zapraszamy do naszej pięknej Czytelni Głównej, w której na stolikach zamiast książek pojawią się gry planszowe – a to dzięki firmie Dragonus.pl, która wypożyczy nam specjalnie na tą okazję około 300 gier. Natomiast członkowie Stowarzyszenia Gralicja pokażą i wytłumaczą zasady gier oraz pomogą w ich wyborze. Zapraszamy zatem wszystkich amatorów planszówkowych rozgrywek, jak i wszystkich (od lat 5 do 105), którzy chcą miło spędzić sobotnie popołudnie. Znajdźmy wspólny język podczas wspólnej zabawy! 

  • Niewidzialny pokój (dorośli i dzieci od 7 lat, tylko z opiekunami) 17.00-22.00*  

Wyobraź sobie jakby to było nic nie widzieć… Czy jesteś w stanie? Jeżeli chcesz wiedzieć jak postrzega świat osoba niewidoma, to zapraszamy do odwiedzenia „Niewidzialnego Pokoju” – pomieszczenia imitującego scenerię z życia wziętą. Proponujemy Ci, abyś spróbował doświadczyć świat poprzez zmysł dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Zwykły pokój, a ty w nim, w zupełnej ciemności… – czyli jak niewidomy w normalnej sytuacji – a do wykonania zwyczajne, codzienne czynności. Łatwe? Trudne? Zapraszamy! Twoim przewodnikiem będzie osoba niewidoma. Wejścia odbywają się co 40 min. w grupach 5-osobowych.  

  • Warsztaty recyklingowe „Twórcy robotów” w holu starego gmachu, 17.00-22.00 (od 5 lat)

Wieczorną i nocną porą w Bibliotece Jagiellońskiej odbędą się warsztaty recyklingu „Twórcy robotów”, które dedykujemy młodszym i starszym dzieciom. Dzieci będą miały okazję przedstawić swoje maszyny w formie trójwymiarowego kolażu na różnej wielkości kartonach. Wykorzystają do tego kolory i fakturę drobnych materiałów recyklingowych: kapsli, nakrętek, części opakowań, starych gazet, szeleszczących papierków z cukierków. Ważnym elementem zajęć będzie nazywanie robotów i ich opisywanie, co może wiązać się ze słownym eksperymentowaniem. Postaramy się przyjrzeć robotom zamieszkującym dziecięcą wyobraźnię. Porozmawiamy o nich, przywołując bohatera książki Petera Browna – niezwykłego robota, który znalazł się w niezwykłym miejscu i nawiązał kontakt ze zwierzętami. 

Podstawowym celem warsztatów recyklingu będzie twórcze wyrażenie się młodych uczestników w trakcie tworzenia na kartonach z pudeł trójwymiarowego kolażu. Do jego wykonania dzieci wykorzystają odpowiednio spreparowane i posegregowane śmieci, materiały recyklingowe. Twórcy robotów, inspirowani lekturą fragmentów książki Petera Browna „Dziki robot”, przekonają się, że przedmioty przeznaczone do wyrzucenia można użyć w pracach plastycznych. 

Zadanie będzie podzielone na dwie części. W pierwszej części dzieci zaprojektują i wykonają z drobnych śmieci robota techniką trójwymiarowego kolażu. W drugiej, będą nazywać swoje roboty i je opisywać. Liczymy na pomysłowość dzieci. Mogą pojawić się słowne eksperymenty i innowacje językowe. Na pewno dzieci wzbogacą zasób słownictwa w czasie rozmowy o swoich robotach. Zadamy pytania o wielkość, materiały potrzebne do tworzenia maszyn, o ich przeznaczenie, sposób funkcjonowania w środowisku. Zapytamy o to, jak robot zachowywałby się w stosunku do ludzi i zwierząt. Najciekawsze odpowiedzi dzieci zostaną spisane przez prowadzących. 

  • Warsztaty papiernicze „Zrób coś z niczego” w holu starego gmachu 17.00-22.00 (od 5 lat)

W tym roku podczas warsztatów robimy kubek-przybornik na biurko oraz zakręcony blok kolorowych karteczek do notatek (dla wszystkich – dzieci, młodzieży, dorosłych). 

  • Warsztaty kaligraficzne „Wspólny język – wspólne pismo: tekstura, pismo średniowiecznej Europy” (od 16 lat)* 

Warsztaty kaligraficzne odbędą się w dwóch grupach: 17.30-19.00 (90 min) oraz  

19.30-21.00 (90 min). Zapisy: 5 października 2019, od godz. 17.00, w holu BJ. 

  • Zwiedzanie Biblioteki z przewodnikiem (dla wszystkich) *

Klinika Papieru: 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 (45 min) 

Reprografia: 17.15, 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00 (30 min) 

  • Wystawy z oprowadzaniem, sala wystawowa 17.00-22.00, wejście 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.00  

Na sali wystawowej zobaczyć będzie można dwie wystawy: Skarby Meksyku oraz Złota Era introligatorstwa amerykańskiego - oprawy książkowe z przełomu XIX i XX wieku.  

Skarby Meksyku  

W ramach obchodów 250-lecia narodzin wybitnego naukowca i badacza, Aleksandra Humboldta (1769-1859, zaprezentowane zostaną:  

AUTOGRAFY ALEKSANDRA HUMBOLDTA z jego spuścizny, w tym rękopisy najbardziej znanego dzieła tego autora Kosmosu - dzieła, w którym zebrana została w sposób syntetyczny cała przyrodnicza wiedza owych czasów oraz  

SKARBY MEKSYKU - materiały dot. Meksyku ze spuścizny rękopiśmiennej Aleksandra Humboldta, zebrane przez niego podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej (1799-1804) a także rękopisów (oryginałów i wydań faksymilowych) ze zbioru Manuscripta americana.  

Obie kolekcje pochodzą z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie i są przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej.  

Złota Era introligatorstwa amerykańskiego 

Prezentowane na wystawie książki zostały wydane w Stanach Zjednoczonych w latach 1840-1930, okresie nazywanym złotym wiekiem amerykańskich opraw książkowych (1830-1910). 

Mechanizacja papiernictwa i drukarstwa, która rozpoczęła się w XIX wieku, spowodowała znaczny wzrost produkcji wydawniczej. Wzrost liczby tytułów i wielkości nakładów zmusił również branżę introligatorską do wprowadzenia mechanizacji, tak aby masowa produkcja opraw mogła nadążyć za masową produkcją książek. Potrzeba stworzenia oprawy mniej kosztownej niż tradycyjna, ręcznie wykonywana i zdobiona oprawa skórzana, a zarazem atrakcyjnej wizualnie i bardziej trwałej niż papierowa oprawa broszurowa, doprowadziła w drugiej dekadzie XIX wieku do powstania oprawy wydawniczej. Sporządzone osobno oprawki dopiero po wykonaniu na nich dekoracji łączyło się (sklejało) z ręcznie zszytym blokiem książki. 

Oprawa wydawnicza była produktem komercyjnym, elementem konkurencji — miała zachęcać do kupienia książki, umieszczone na niej ilustracje i zdobienia miały skusić potencjalnego klienta. Jej projekt i wykonanie zlecał wydawca, który  dokładnie określał rodzaj oprawy i zamawiał u artysty jej projekt. Na jego podstawie tworzono formę, służącą następnie w introligatorni do ozdobienia okładki.  

Wydawnicze oprawy amerykańskie charakteryzują się wysoką jakością zarówno samego wykonania, gatunków materiałów, jak również walorów artystycznych. 

  • Film familijny Ptyś i Bill reż. Alexandre Charlot, Frank Magnier (90 min.), 2 seanse: o godz. 17.30 i 19.30, w sali konferencyjnej B

regulamin Nocy Bibliotek