Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inne wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20181023

Tydzień Otwartej Nauki w BJ

Data: 23.10.2018
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna, ul. Oleandry 3, Kraków
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Tydzień Otwartej Nauki w BJ

W październiku (22-28.10.2018) już po raz dziewiąty obchodzony jest Open Access Week (Tydzień Otwartej Nauki). Ma on na celu promowanie otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych. Tegoroczna edycja organizowana jest pod hasłem "Tworzymy rzetelne podstawy otwartej wiedzy" (Designing equitable foundations for open knowledge)

 

Z tej okazji Biblioteka Jagiellońska zaprasza 23 października 2018 r. (wtorek) na dwa wykłady omawiające ideę otwartego dostępu (open access) do nauki. Podczas prelekcji słuchacze będą mogli zapoznać się między innymi z prawnymi aspektami funkcjonowania otwartej nauki, a także obejrzeć serię krótkich filmów. Zostanie również przedstawiony nowy projekt pt. "Repozytorium otwartego dostępu do dorobku naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego".​ Głównym celem projektu jest gromadzenie, rozpowszechnianie i promocja dorobku naukowego pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego w formie otwartych serwisów internetowych. Uczestnicy wykładów będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o sposobach udostępniania publikacji w Internecie (na prawach wolnych licencji), zaletach i wadach im towarzyszących, zasadach udostępniania treści w otwartym dostępie oraz o budowie nowego systemu repozytoryjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wykłady poprowadzi mgr Leszek Szafrański.

Data: 23 października 2018, w godzinach: pierwszy wykład od 13.00 do 14.00, drugi od 14.15 do 15.15.

Dodatkowo w ramach wydarzenia planowana jest sesja posterowa promująca otwarty dostęp do nauki.

Zapraszamy Czytelników Biblioteki Jagiellońskiej do włączenia się w akcję.

W tygodniu Open Access odwiedzający bibliotekę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o otwartym dostępie rozwiązując krzyżówkę tematyczną przygotowaną na tą okoliczność. Poprawnie rozwiązane krzyżówki można wrzucać do oznaczonego odpowiednio pudełka w holu głównym obok wypożyczalni. Osoby, które pozostawią nam swój adres e-mail na odwrocie, w następnym dniu otrzymają specjalną wiadomość. Dla wybranych losowo 5 osób czekają dodatkowe upominki, które zostaną rozlosowane po zakończeniu Tygodnia OA. 

Osoby chcące zgłębić tematykę otwartości będą mogły sięgnąć do pudełka "Poznaj Open Access". Nowinki – zawierające informacje o otwartej nauce, aspektach prawnych, linkach do ciekawych miejsc w sieci z legalnymi zasobami nauki, kultury i wiele innych – czekają na wylosowanie! 

Do trzeciego pudełka, "Zapytaj o Open Access",  będzie można wrzucać karteczki z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi Open Access’u.  Pytania zostaną przeanalizowane przez zespół Repozytorium UJ, a odpowiedzi umieszczone w sieci - śledź wpisy na facebooku Jagiellonki oraz aktualności na stronie RUJ!