Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Inne wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20160604

NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Jagiellońskiej

Data: 04.06.2016
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, Stary Gmach, wejście od al. Mickiewicza 22, godz. 19.00 - 23.00
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Centrum Edukacji Obywatelskiej
NOC BIBLIOTEK w Bibliotece Jagiellońskiej

Biblioteka Jagiellońska ma przyjemność zaprosić do udziału w ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK organizowanej 4 czerwca 2016 r. W ramach akcji Biblioteka Jagiellońska zaprezentuje odwiedzającym niedostępny zwykle, zabytkowy hol Starego Gmachu i otworzy zamknięte na co dzień wejście od al. Mickiewicza 22.

 

 

Wejście: od godz. 18.30.

Głównym punktem programu będzie spotkanie z Jerzym Trelą, które rozpocznie się o godz. 19.00 w Czytelni Głównej Biblioteki Jagiellońskiej. Rozmowę o roli literatury w życiu tego wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego poprowadzi Beata Guczalska, Dziekan Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, autorka książki "Trela" wydanej przez Wydawnictwo Marginesy.

O godz. 19.00 i 21.00 będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii "Pismo gotyckie w dobie renesansu - fraktura", prowadzonych przez Bogdana Tarnowskiego, kustosza z Sekcji Starych Druków BJ. Rezerwacja miejsc na adres: projekty.bj@uj.edu.pl; tel. 12 663 3567.

Odwiedzający obejrzą trzy przygotowane na tę okazję wystawy. Pierwsza z nich wzięła za tytuł tegoroczne hasło Nocy Bibliotek "Wolno czytać" i zaprezentuje publikacje, które niegdyś były zakazane lub podlegały cenzurze. Wśród nich faksymile autografu Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", czasopisma z końca XIX w. i XX-lecia międzywojennego, wydawnictwa konspiracyjne z okresu II wojny światowej i drugiego obiegu z lat 70. i 80. XX w. Na drugiej wystawie pt. "Książkowe osobliwości" pokazane zostaną różnorodne i nietypowe formy książek, a także niezwykłe dokumenty towarzyszące, przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej. Trzecia, wirtualna wystawa, pt. "Wolno czytać w JBC i RUJ" przedstawi przykłady książek i gazet z domeny publicznej, dostępnych w Jagiellońskiej Bibliotece Cyfrowej oraz opublikowanych w otwartym dostępie w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wejście na wydarzenia od al. Mickiewicza 22. Wstęp wolny.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron