20160422

Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, Kraków ul. Oleandry 3
Organizator: Biblioteka Jagiellońska oraz Nauka All In UJ
Światowy Dzień Książki i Praw autorskich w Bibliotece Jagiellońskiej

23 kwietnia obchodzony jest XXI Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Biblioteka Jagiellońska i Stowarzyszenie All In UJ przygotowały szereg atrakcji. To niezastąpiona okazja do wgłębienia się w tajniki świata książki. Przez dwa dni: 22 i 23 kwietnia będzie można wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach.

Wszystkie wydarzenia są BEZPŁATNE!

22 KWIETNIA (PIĄTEK)

• ZWIEDZANIE pracowni JAGIELLOŃSKIEJ BIBLIOTEKI CYFROWEJ

Zapraszamy do pracowni Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie współtworzona jest jedna z największych bibliotek cyfrowych w Polsce. Jest to rzadka okazja zajrzenia do miejsc niedostępnych na co dzień dla czytelników, poznania specjalistycznego sprzętu reprograficznego i warsztatu pracy bibliotekarzy cyfrowych. Po tym niezwykłym świecie oprowadzać będą pracownicy Sekcji Reprografii i Sekcji Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.

NALEŻY WZIĄĆ DOWÓD TOŻSAMOŚCI LUB LEGITYMACJĘ

Czas trwania: 60 minut
Godziny do wyboru: 10.00 i 12.00
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: http://bit.ly/1r3LcCw

• ZWIEDZANIE KLINIKI PAPIERU BJ

Zapraszamy do odwiedzenia Kliniki Papieru, gdzie przedłuża się książkowe życie. Klinika Papieru Biblioteki Jagiellońskiej jest pierwszą uruchomioną w Polsce halą technologiczną z instalacjami do masowego odkwaszania papieru druków i rękopisów w postaci woluminów oprawnych i luźnych kart. Podczas wizyty będzie można dowiedzieć się, co książkom szkodzi, a co je leczy. Tajniki te przedstawią pracownicy Kliniki Papieru BJ.

NALEŻY WZIĄĆ DOWÓD TOŻSAMOŚCI LUB LEGITYMACJĘ

Czas trwania: 60 minut.
Godziny do wyboru: 11.15 i 13.15
Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: http://bit.ly/1WxNAxj

23 KWIETNIA (SOBOTA)

• WARSZTATY KALIGRAFII pt. "Świat kaligrafii w Kodeksie Baltazara Behema, Kursywa gotycka – warsztaty"

Zapraszamy do świata gotyckiej kaligrafii jednego z najcenniejszych rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej - Kodeksu Baltazara Behema.

Ten spisany około 1506 r. iluminowany kodeks zawiera przywileje i statuty miasta Krakowa oraz przysięgi i ustawy cechów krakowskich. Zapisany został na pergaminie w jednej kolumnie w języku łacińskim, polskim i niemieckim z inicjatywy notariusza miejskiego Baltazara Behema. To właśnie z tego kodeksu zaczerpniemy podczas warsztatów kaligrafii wzór kursywy gotyckiej, ze schyłku epoki gotyku.

Tekst kodeksu obejmuje 372 kart i dekorowany jest 27 barwnymi miniaturami niezidentyfikowanego artysty, ukazującymi pracę rzemieślników i kupców Krakowa. Stąd też wielka wartość kodeksu, który jest nie tylko dokumentem historycznym, lecz także zabytkiem książkowego malarstwa. Warsztaty przeprowadzi pracownik Sekcji Starych Druków BJ - Pan Bogdan Tarnowski.

Miejsce: sala wystawowa Nowego Gmachu BJ, ul. Oleandry 3
Czas trwania: 90 minut
Dwie godziny do wyboru: 10.00 oraz 12.00
Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: projekty.bj@uj.edu.pl
W tytule: Warsztaty Kaligrafii – 23.04, w treści natomiast: imię, nazwisko oraz wybraną godzinę.

22 i 23 KWIETNIA:

• WYMIANA KSIĄŻEK z cyklu Allin.books

Przez dwa dni, od godziny 10.00 do 15.00 będziecie mieć okazję, aby odświeżyć swoją biblioteczkę, wymieniając przyniesione książki w ramach Allin.books - darmowa wymiana książek w Bibliotece Jagiellońskiej by All In.
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/253167125031760/

Zapraszamy!