Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Działalność
kulturalna

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20201009

Zapraszamy na wystawę „Beethoven - wielki inspirator"

Data: 09.10.2020 - 23.10.2020
Miejsce: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) pon.-pt. 10.00-15.00, sob. 10.00-14.00
Organizator: Biblioteka Jagiellońska
Zapraszamy na wystawę „Beethoven - wielki inspirator

Ludwig van Beethoven był centralną postacią dziewiętnastowiecznej kultury muzycznej. W historii muzyki znany jest zarówno jako ostatni z klasyków, jak i jako prekursor muzycznego romantyzmu.

W swojej twórczości, rozumianej jako pomost pomiędzy tymi dwoma okresami, wyznaczył ważne kierunki rozwoju twórczości kompozytorskiej na kolejne dziesięcio-, a nawet stulecia. W ramach niniejszej wystawy, organizowanej w roku jubileuszu 250-lecia urodzin kompozytora, zaprezentowane zostały rękopisy muzyczne Beethovena oraz kompozytorów czerpiących inspirację z bogatego dziedzictwa, które po sobie pozostawił.
Tegoroczna ekspozycja złożona jest z dwóch zasadniczych części. Pierwszą z nich stanowi kolekcja autografów Ludwiga van Beethovena, obejmująca szkicowniki i czystopisy jego dzieł, pochodzące ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej (wcześniejszej Królewskiej Biblioteki) w Berlinie, przechowywane w Bibliotece Jagiellońskiej. Część druga to rękopisy dzieł kompozytorów romantycznych i późniejszych, czerpiących inspirację z twórczości mistrza z Bonn, pochodzące zarówno z kolekcji berlińskiej, jak i ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. 

Wystawa czynna w dniach 9-23 października 2020 r. w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3) 
pon.-pt. 10.00-15.00, sob. 10.00-14.00

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą  pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce informujemy, że na sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej równocześnie może przebywać maksymalnie do 5 osób.

Polecamy dodatkowe materiały:

Relacja z otwarcia wystawy
Artykuł w listopadowym numerze miesięcznika UJ "Alma Mater"