Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osoby z niepełnosprawnością

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Biblioteka Jagiellońska dla osób z niepełnosprawnością

W nowym gmachu Biblioteki Jagiellońskiej uwzględniono udogodnienia architektoniczne dla czytelników z niepełnosprawnością ruchową:

  • przed biblioteką (wejście od ulicy Oleandry) znajduje się miejsce parkingowe,
  • do gmachu prowadzi podjazd zewnętrzny,
  • wejście dla czytelników nie ma progów,
  • wewnątrz budynku znajdują się platformy oraz windy,
  • na każdym piętrze znajduje się odpowiednio przystosowane zaplecze sanitarne.

Osoby z niepełnosprawnością, tak jak wszyscy czytelnicy, muszą posiadać ważną kartę biblioteczną/aktywowaną legitymację studencką.

W przypadku chęci uzyskania pomocy prosimy o zgłoszenie się do pracownika ochrony dyżurującego na parterze.

Czytelnikom niewidomym i słabowidzącym, w celu zwiększenia komfortu pracy, oddany jest do dyspozycji pokój do pracy indywidualnej w Czytelni Pracowników Nauki (I piętro, pok. 1117). Dyżurny bibliotekarz w Czytelni Pracowników Nauki udziela wszelkich potrzebnych informacji oraz wydaje klucz i dzieła zamówione z magazynu.

Korzystanie jest nieodpłatne i nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy/rezerwacje.

Czytelnicy mają tam możliwość skorzystania z komputera z klawiaturą Zoomtext, skanera oraz specjalistycznego oprogramowania:

  • ZoomText Magnifier/Reader - pozwala na płynne powiększenie obrazu od 1 do 36x oraz uwydatnianie wszystkiego co znajduje się na ekranie monitora komputerowego. Z jego pomocą można zmieniać kolory tła i czcionki, kontrast oraz jasność.
  • Window-Eyes - pozwala korzystać z komputera działającego pod systemem Windows. Osoba niewidoma korzysta z klawiatury w celu obsługi systemu i programów natomiast wszystkie powiadomienia i teksty są odczytywane przez syntezator mowy.
  • ABBY FineReader 14 - umożliwia przeglądanie i edytowanie wszelkiego rodzaju dokumentów pochodzących z wersji papierowej, plików obrazów oraz plików pdf i konwertowanie ich na szeroką gamę edytowalnych formatów w tym formatów pakietu Microsoft Office.

Dział ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Akademicka Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka zawiera ponad 12 tysięcy pozycji z różnych dziedzin wiedzy zaadaptowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Udostępnione książki są do pobrania online głównie w formie tekstowej. W pracach nad tworzeniem biblioteki brali udział informatycy DON UJ. Biblioteka jest rezultatem projektu „Edukacja, niepełnosprawność, informacja, technologia – likwidowanie barier w dostępie osób niepełnosprawnych do edukacji" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron