Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy miesiąca: Literatura

Bazy miesiąca: Literatura

W maju Biblioteka Jagiellońska prezentuje wybrane bazy z zakresu literatury.

Baza zakupiona: JSTOR-the Arts & Sciences
Baza w wolnym dostępie: Bibliografia Bara

Baza JSTOR-the Arts & Sciences

Baza JSTOR-the Arts & Sciences

JSTOR to wielodziedzinowe archiwum cyfrowe, które oferuje pełnotekstowy dostęp do ponad 12 milionów artykułów z czasopism naukowych, książek i dokumentów źródłowych z 75 dyscyplin, w tym także z zakresu literatury i językoznawstwa. Uniwersytet Jagielloński wykupił dostęp do wszystkich kolekcji, czyli I-XV. Bazę można przeglądać według prostych kryteriów lub zastosować wyszukiwanie zaawansowane. Dodatkowo można skorzystać z analizatora tekstu, który na podstawie dowolnego pliku tekstowego wpisanego w okienko wyszukiwawcze znajdzie w bazie JSTOR publikacje o podobnej treści. Rejestracja w bazie pozwala na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Po zalogowaniu użytkownik ma dostęp do historii swoich wyszukiwań, może dowolnie zapisywać i organizować źródła oraz notatki w określonym przez siebie obszarze zainteresowań.

Informacje o bazie
Literatura
Pomoc do bazy

Bibliografia Bara

Bibliografia Bara

Retrospektywna Bibliografia Literackiej Zawartości Czasopism Polskich XIX i XX wieku (do 1939 roku) jest jednym z najważniejszych źródeł informacji bibliograficznej z zakresu historii literatury polskiej, a także recepcji literatur obcych w Polsce. Prace nad nią zapoczątkował dr Adam Bar, historyk literatury i bibliograf, kustosz Biblioteki Jagiellońskiej, który w 1943 r. rozpoczął gromadzenie materiałów do bibliografii literackiej XIX w. W 1953 r. prace nad bibliografią przejął Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W bibliografii uwzględniono ponad 2 tys. tytułów czasopism. Baza rejestruje publikowane w prasie teksty literackie, a także artykuły z pogranicza literatury i piśmiennictwa użytkowego (reportaże, recenzje, eseje, wspomnienia). Bazę można przeglądać według zdefiniowanych indeksów (np. autor, tytuł, temat, gatunek, itp.) lub zastosować przeszukiwanie zaawansowane, które umożliwia wielokryterialne selekcjonowanie zapisów bibliograficznych.

Informacje o bazie

Wszystkie pytania z zakresu pozyskiwania informacji z baz z zakresu literatury prosimy kierować na adres e-mail: anna.grzeda@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel.: 12 663-34-44, p. Anna Grzęda).

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron