Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy miesiąca: Wielodziedzinowe

Bazy miesiąca: Wielodziedzinowe

W lutym Biblioteka Jagiellońska prezentuje wybrane bazy i serwisy Wielodziedzinowe - bazę zakupioną JSTOR – The Arts & Sciences, Collection I-XII oraz serwis w wolnym dostępie Szukaj w Archiwach

Baza zakupiona: JSTOR – The Arts & Sciences, Collection I-XII

JSTOR – The Arts & Sciences, Collection I-XII

JSTOR jest to wielodziedzinowa baza oferująca pełnotekstowy dostęp do książek, czasopism naukowych oraz dokumentów źródłowych z 75 dyscyplin naukowych. Zawiera ponad 12 milionów jednostek. Z poziomu wyszukiwania prostego baza pozwala na użycie następujących kryteriów: tytułu, autora/wydawcy lub hasła przedmiotowego. Dostępna jest również funkcja wyszukiwania zaawansowanego, w której można zawęzić swoje poszukiwania (np. do określonej dyscypliny). Dodatkową funkcją wyszukiwania w bazie jest analizator tekstu, który po dodaniu dowolnego pliku tekstowego odnajduje w bazie publikacje nawiązujące treścią do przesłanego tekstu.

Informacje o bazie:

https://about.jstor.org/

Pomoc do bazy oraz instrukcja wyszukiwania:

https://support.jstor.org/hc/en-us/articles/360000063528-An-Introduction-to-Searching-on-JSTOR

https://support.jstor.org/hc/en-us/articles/115004733187-Searching-Boolean-Operators

 

Serwis w wolnym dostępie: Szukaj w Archiwach

Szukaj w Archiwach

Serwis ten udostępnia (całkowicie za darmo) opisy materiałów archiwalnych znajdujące się głównie w archiwach państwowych. Znaczna część opisów prezentowana jest razem ze skanami pozwalającymi na przeglądanie całych dokumentów. Serwis Szukaj w Archiwach udostępnia wybrane zbiory archiwalne z bazy „Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego” (PRADZIAD) oraz „Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej” (ZoSIA). Serwis pozwala na wykorzystanie wielu opcji przeglądania zbiorów umożliwiających zawężenie wyników wyszukiwania do zespołu, jednostki lub danego obiektu.

Informacje o bazie:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/o-serwisie

 

Wszystkie pytania z zakresu pozyskiwania informacji z baz i serwisów Wielodziedzinowych prosimy kierować na adres e-mail: basia.krawczyk@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel.: 12 663-34-44, p. Barbara Krawczyk).