Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Komunikaty

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bazy miesiąca: Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa

Bazy miesiąca: Bibliotekoznawstwo i informacja naukowa

W kwietniu Biblioteka Jagiellońska prezentuje najciekawsze bazy z zakresu Bibliotekoznawstwa i informacji naukowej - bazy zakupione: Library, Information Science & Technology Abstracts, ERIC, Emerald Insight, Data Citation Index oraz baza w wolnym dostępie: BABIN

 

Baza Library, Information Science & Technology Abstracts (na platformie EBSCOhost)

Baza dotycząca zagadnień wiedzy o bibliotekach i informacji (m.in. klasyfikacja, katalogowanie, wyszukiwanie informacji online). Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność Thesaurusa, która pozwala na przejrzenie alfabetycznego indeksu, a następnie po wybraniu terminu na przeniesienie go do okna wyszukiwania. Za pomocą tej opcji można osiągnąć precyzyjne wyniki wyszukiwania w bazie.

Informacje o bazie oraz instrukcja korzystania:

http://support.ebsco.com/help/?int=ehost&lang=en&feature_id=Databases&TOC_ID=Always&SI=0&BU=0&GU=1&PS=0&ver=live&dbs=lxhjnh,lxh

 

Baza ERIC (Education Resource Information Center) (na platormie EBSCOhost)

Baza dotycząca zagadnień edukacji. Można również znaleźć w niej różnorodne materiały dotyczące bibliotek i informacji naukowej. Przy wyszukiwaniu warto skorzystać z opcji Thesaurus. Alfabetyczna lista terminów rzeczowych po wybraniu poszukiwanego terminu umożliwia porównanie z terminami szerszymi (Broarder Terms), terminami węższymi (Narrower Terms), jak również przejrzenie terminów z nim związanych (Related Terms). Wybrane terminy należy przenieść do formularza wyszukiwania.

Informacje o bazie oraz instrukcja korzystania:

http://support.ebsco.com/help/?int=ehost&lang=en&feature_id=Databases&TOC_ID=Always&SI=0&BU=0&GU=1&PS=0&ver=live&dbs=,eric

 

Baza Emerald Insight

Baza, w której znajdują się materiały z zakresu dziedzin zarządzanie informacją i wiedzą (Information & Knowledge Management) oraz bibliotekoznawstwa (Library Studies). Baza umożliwia przejrzenie wykazów czasopism w tych dziedzinach, warto również wspomnieć o możliwości obejrzenia najnowszych materiałów i zapoznania się z publikacjami najczęściej czytanymi. Dostępna jest możliwość wyświetlenia listy zasobów z podkategorii. Dla dziedziny Bibliotekoznawstwa uwzględniono m.in. podkategorie tak jak: Klasyfikacja i katalogowanie; Gromadzenie i zarządzanie zbiorami; Wyszukiwanie informacji i zachowania informacyjne; Zarządzanie biblioteką i wiele innych. W odniesieniu do dziedziny Zarządzania informacją i wiedzą znajdują się następujące kategorie: Technologia informacji i komunikacji; Zarządzanie informacją; Systemy informacyjne; Zarządzanie wiedzą.

Szybki przewodnik po Bazie: http://www.emeraldgrouppublishing.com/support/training/guides.htm

Wyszukiwanie zaawansowane: http://www.emeraldinsight.com/search/advanced

 

Baza Data Citation Index

Baza gromadzi dane również z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Informacje te przechowywane są w różnych repozytoriach (np. Zenodo, Figshare etc.), informacje są wzbogacone o linki do danych. Warta podkreślenia jest możliwość pozyskania różnego typu danych, wśród których można wymienić m.in. wyniki ankiet, zestawy danych, surowe dane czy danych zagregowanych.

Można znaleźć np. wyniki ankiet dotyczących różnych usług świadczonych przez biblioteki; analizę zwyczajów czytelniczych użytkowników bibliotek publicznych na wsiach Dindigul District w Indiach; wyniki ankiety dotyczącej użycia wskaźników altmetrics przez bibliotekarzy bibliotek instytucji badawczych w Stanach Zjednoczonych; opracowania powstałe na podstawie corocznych ankiet badających opinie użytkowników o bibliotekach różnych typów w Finlandii.

Informacje o bazie:

http://wokinfo.com/products_tools/multidisciplinary/dci/?utm_source=false&utm_medium=false&utm_campaign=false

Pomoc do Bazy:

http://images.webofknowledge.com/WOKRS523_2R2/help/DRCI/hp_search.html

Materiały szkoleniowe (w j. angielskim):

http://wokinfo.com/training_support/training/data-citation-index/

 

Baza BABIN (Bibliografia Analityczna Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej)

Bibliografia notuje analizy dokumentacyjne artykułów z najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych dla bibliotekoznawstwa i informacji naukowej czasopism zagranicznych wpływających do Biblioteki Narodowej w Warszawie (ok. 180 tytułów czasopism w 8 językach). Warto zwrócić uwagę, że celem bibliografii jest informowanie o artykułach najciekawszych i najlepiej charakteryzujących nowe kierunki badań i przemian w dziedzinie.

Bibliografia jest dostępna w dwu wersjach:

BABIN (1990- ) - baza danych w systemie MAK, rejestruje materiał od 1990 r., jest aktualizowana w cyklu kwartalnym

BABIN 2.0 - blog, uwzględnia artykuły od 2011 r., także online; więcej informacji: http://babin.bn.org.pl/?page_id=2

Informacja na temat doboru i selekcji materiału:

http://bn.org.pl/katalogi-i-bibliografie/bibliografie-specjalne/bibliografia-analityczna-bibliotekoznawstwa-i-informacji-naukowej#

Wszystkie pytania z zakresu pozyskiwania informacji z baz z zakresu Bibliotekoznawstwa i informacji naukowej prosimy kierować na adres e-mail: barbara.bulat@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel.: 12 663-34-44, p. Barbara Bułat).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron