Bazy miesiąca: Historia

Monumenta Germaniae Historica

Elektroniczna wersja fundamentalnego mediewistycznego wydawnictwa źródłowego. W jego skład wchodzą dzieła historyczne, statuty, listy, teksty prawnicze i polityczne oraz literatura piękna i materiały do kultury średniowiecznej. Baza zaopatrzona jest w aparaturę naukową. Monumenta Germaniae Historica nie ograniczają się do historii Niemiec. Dotyczą również dziejów powszechnych i narodowych, w tym polskich. Baza stanowi część kolekcji Brepolis. 

Pomoc:

http://clt.brepolis.net/eMGH/manuals/manual_en.pdf

 

Inwentarz archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej

Stale uzupełniana baza rejestrująca około 2 milionów opisów materiałów administracyjnych, operacyjnych i osobowych. Obejmują ponad półwieczny okres, począwszy od wybuchu II wojny światowej, przez dyktaturę komunistyczną, a skończywszy na pierwszych latach III Rzeczpospolitej Polskiej. Tym samym ukazuje podstawowe źródła do poznania totalitaryzmów XX w. Indeks daje możliwość wyszukiwania przez różne kryteria (np. sygnatury dokumentów, tytuły, nazwiska, terminy geograficzne czy hasła korporatywne). Pełna baza danych udostępniana jest we wszystkich czytelniach IPN.

 

Informacje o bazie:

http://inwentarz.ipn.gov.pl/zakres-danych

 

Pomoc do bazy:

http://inwentarz.ipn.gov.pl/pokaz-multimedialny

http://inwentarz.ipn.gov.pl/instrukcja

 

Wszystkie pytania z zakresu pozyskiwania informacji z baz z zakresu historii prosimy kierować na adres e-mail: sebastian.grudzien@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel.: 12 663-34-44, p. Sebastian Grudzień).

Data opublikowania: 01.12.2019
Osoba publikująca: Mirosław Kubic